Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzieci tak, ślub nie

Kiedyś posiadanie dziecka pozamałżeńskiego było czymś nie do pomyślenia, było się wtedy wytykanym palcem przez otoczenie. Jak bardzo to się zmieniło świadczy fakt, że obecnie prawie jedna czwarta dzieci w Polsce rodzi się w związkach nieformalnych. Tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim.

W ubiegłym roku aż 22,3 proc. urodzeń miało miejsce w związkach nieformalnych. W województwie śląskim w 2012 r. procent dzieci nieślubnych wynosił ogółem 21,4, w mieście 24,5, na wsi 11,2, najmniejszy odsetek był w powiecie pszczyńskim - 10,4, największy w Świętochłowicach - 41,3. W województwie opolskim adekwatnie - 23,5, w miastach 28,5, na wsiach 18,4, najmniejszy w powiecie oleskim - 13,1, największy w nyskim - 30,6.

Skąd takie zmiany w podejściu do posiadania dzieci pozamałżeńskich? Wynika to m.in. ze zmieniającej się obyczajowości, rozluźnienia obowiązujących jeszcze nie tak dawno norm. Ciąża przestaje też być przyczynkiem do szybkiego sformalizowania związku. Kiedyś więcej dzieci pozamałżeńskich rodziło się w miastach niż na wsi, obecnie poziom ten wyrównuje się. Różnice są widoczne właściwie tylko między Polską północno-zachodnią a  południowo-wschodnią. Mieszkańcy wsi na wschodzie Polski są bardziej konserwatywni, co przekłada się na niższy odsetek nieślubnych dzieci.

Jak wynika z badań, na dziecko nieślubne decydują się częściej osoby słabo wykształcone i o niestabilnych dochodach. Biorą pod uwagę wiele korzystnych dla siebie aspektów - nie ponoszą kosztów wesela, formalnie samotnie wychowując dziecko będą mogły skorzystać z finansowego wsparcia państwa i łatwiej znaleźć miejsce dla dziecka w żłobku, a później przedszkolu.

(źródło: gazeta.pl)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Hedvigbajka 26.11.2013 19:51
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

to przeciez banalnie proste !!!!! OPS nie daje zasiów i pomocy finansowej pełnej rodzinie, natomiast samotna matka jest wyjatkowo promowana pzrez pomoc społeczną. W Polsce nie opłaca się zakłądać rodziny w obecnych warunkach bytowych - lepiej zyć na kocią łapę i mieć dziecko bo wtedy jest wyjatkowo to preferowane i więcej pomocy dostaje się na dziecko ..... Taki kraj takie sposoby na przetrwanie