Studenci wspólnie przeciw białaczce. Włącz się do akcji
Dzień Dawcy Szpiku odbędzie się 11 i 12 grudnia w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i Galerii Młyńskiej. Akcję organizują raciborscy studenci.
11 i 12 grudnia odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. W Polsce co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest pół miliona osób z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.
Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja podejmowana na całe życie. Rejestracja zajmuje chwilę, a pobranie 4ml krwi lub wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka nie boli. Kiedyś, za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu życie może uratować właśnie on/ona.
Ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast Polski łączy siły, aby pomóc chorym na raka krwi. Blisko 200 młodych ludzi odpowiedziało na apel Fundacji DKMS i zorganizuje 11 i 12 grudnia 2013 roku Dni Dawcy Szpiku na swojej Alma Mater.
Ogólnopolska akcja rejestracji studentów w roku akademickim 2013/2014 odbędzie się pod hasłem Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie.
- To ważne, żeby w dzisiejszych czasach pomagać drugiemu człowiekowi, w szczególności, kiedy to nic nas nie kosztuje- mówi ambasadorka wydarzenia Julia Parzonka. - Taka akcja organizowana jest po raz pierwszy i mam nadzieję nie ostatni, przez raciborskich studentów. Wiadomo, że nie pobijemy rekordu Guinessa, ale sama świadomość, że kilka osób zarejestrujemy jest już wielką radością. Być może akurat ktoś z Raciborza zostanie dawcą i uratuje komuś życie.
Studenci odbyli krótkie szkolenie dotyczące przeprowadzenia rejestracji. Wzięli także udział w sesji zdjęciowej wspierającej akcję oddawania szpiku kostnego. Wielu z nas nie tylko tego dnia będzie rejestrowało, ale sami się zarejestrujemy! To wspaniała inicjatywa!- cieszy się jedna z wolontariuszek.
Obalamy mity! Słyszałeś/ słyszałaś, że to boli, że jest pobierane z kręgosłupa, że nigdy nie odzyskasz raz oddanych komórek macierzystych? Nic bardziej mylnego!
Sama rejestracja, którą będziemy przeprowadzać 11 i 12 grudnia wymaga dosłownie 5 minut. Wypełnia się formularz z danymi osobowymi, później za pomocą patyczków pobiera wymaz z jamy ustnej i wysyłamy to do badania - to tyle jeżeli chodzi o rejestrację.
To co dzieje się później: jest 5% szansy że kiedyś ktoś z fundacji DKMS zadzwoni do potencjalnego dawcy i powiadomi, że gdzieś ktoś czeka akurat na ten genotyp HLA. Jeżeli potencjalny dawca wyrazi powtórną zgodę jedzie do szpitala specjalistycznego (wszystkie związane z tym koszty ponosi Fundacja DKMS) Szpik jest pobierany dwoma sposobami: w 80% z krwi odwodowej- wiąże się z leżeniem 4-godzinnym i przetaczaniu krwi przez maszynę pobierającą komórki macierzyste.
Druga metoda to pobieranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej pod pełną narkozą. Wiąże się to z 2 dniami leżenia w szpitalu. Po dwóch latach (tutaj jest potrzebny czas na rekonwalescencję biorcy) poznaje się biorcę- osobę, która przeżyła dzięki pomocy dawcy.
Jeżeli ktoś z Państwa będzie miał jakiekolwiek pytania, proszę nie krępować, pisać na facebooku i dzwonić pod numer: 601 961 012 wszystko wyjaśnię- proponuje Julia Parzonka.
Dzień Dawcy Szpiku odbędzie się 11 i 12 grudnia w budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu i w Galerii Młyńskiej. Studenci zapraszają osoby zainteresowane w godzinach 11.00- 18.00.