Według Sądu Najwyższego nie ma narodowości śląskiej
"Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski" - wyjaśnia Sąd Najwyższy.
W czym rzecz? W grudniu 2011 roku Sąd Rejonowy w Opolu wpisał do rejestru stowarzyszeń Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Od tej decyzji odwołał się do Sądu Okręgowego w Opolu prokurator okręgowy. Sąd okręgowy apelację jednak odrzucił, w związku z czym prokurator złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. 5 grudnia na posiedzeniu Sąd Najwyższy skargę uznał, uchylił postanowienie sądu okręgowego i skierował do niego sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Według SN nazwa stowarzyszenia nie może wprowadzać ludzi w błąd. "Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje - w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym. Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób „narodowości śląskiej” na terenie Śląska (antycypację czego zawiera § 8 pkt 4 statutu stowarzyszenia), należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji RP." czytamy w komunikacie prasowym Sądu Najwyższego.
Według SN obecność słów narodowość śląska może np. doprowadzić do mylnego wniosku, że osoby tej narodowości mogą rejestrować komitety wyborcze na tej samej zasadzie co mniejszość narodowa, np. Mniejszość Niemiecka i wprowadzać ludzi do parlamentu z pominięciem progu 5 procent waznie oddanych głosów w skali kraju. "Mogłoby to prowadzić do nieuzasadnionych preferencji i stanowić naruszenie praw innych osób, które muszą spełnić ten warunek." tłumaczy SN.
Patriota-Uważosz że ślonzoki w 1939 roku też byli polokami? Czamu godosz o powstaniach ślonskich a zawsze omijosz lata 1939-1945.Może wrócił byś do tych czasów i udowadnioł że ślońzoki byli polokami. A w latach 1914-1918 to niby też my polokami byli?
Sąd Najwyższy ma rację.
Tylko wrogowie państwa polskiego dążą do jego rozbicia.
Ślązacy walczyli w trzech powstaniach o przynależność do Polski nie po to by grupka ludzi inspirowała, podburzała do rozbicia Rzeczypospolitej.
Ślązacy są polakami jak Kujawianie, Mazowszanie, Krakowianie i niczym się nie różnią.
Po prostu my wszyscy jesteśmy polakami.
O losach polski żadna inna władza z zewnątrz nie ma prawa decydować
Decyzja Sądu najwyższego jest ostateczna i nikt nie ma prawa jej kwestionować,a jeśli to robi
sam łamie prawo.
http://youtu.be/2zh1m5057jA
Trafiło na polskiego sędziego
Ciekawe. 16 godzin po publikacji i zero komentarzy.