Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym się różni hotel od „otelu”?

W przestrzeniach miast naszego regionu spotkać można wiele obiektów noclegowych. Niektórzy właściciele usuwają jednak litery z neonów i szyldów, tworząc pokraczne sformułowania jak „otel” czy „hote”, bo nie mogą używać nazwy hotel.

Czym się różni hotel od „otelu”?
Hotel czy "otel"?

Kwalifikacja naszych obiektów noclegowych odbywa się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Urzędnicy przez kontrolę takich budynków nadają im odpowiedni status. Przedsiębiorcy, których obiekty nie zostały zakwalifikowane jako hotele, wykazują się nietypową kreatywnością, np. wyłączając jedną literę w neonie, czy tworząc z „h” w słowie hotel np. krzesło. Jak się jednak okazuje nazwy, które mogą wprowadzać w błąd są zabronione. – Zabronione  jest  posługiwanie  się  nazwami, które mogą wprowadzić klienta w błąd a więc takimi, które mogą mylnie naprowadzać na kojarzenie ich z nazwami rodzajowymi prawnie chronionymi – informuje Witold Trólka z biura prasowego urzędu marszałkowskiego. W polskim prawie istnieje 7 rodzajów obiektów hotelarskich. Są to hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, oraz schroniska. Same hotele muszą posiadać co najmniej 10 pokoi, w tym większość jedno i dwuosobowych oraz świadczyć szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów. Przedsiębiorcy prowadzący obiekty hotelowe muszą przyjąć na siebie samoograniczenia, poddając się kontroli marszałka. Podczas kontroli, urzędnicy mogą zdecydować o innym zaszeregowaniu obiektu z uwagi na obniżony standard. W ten sposób hotele zmieniają się np. w pensjonaty, ale niektórzy starają się to ominąć, tworząc potworki jak „otele”. – Na terenie województwa funkcjonuje 198 hoteli skategoryzowanych, z czego w Rybniku działa 6: „Przy Młynie”, „Arena”, „Olimpia”, „Biały Dom”, „Politański” i „Korona” – wylicza Witold Trólka.

(ska)

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].