ŚDS czeka na uczestników
Do nowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Raciborzu już w poniedziałek przyjęci zostaną pierwsi trzej uczestnicy
Ośrodek dziennego pobytu, który powstał przy raciborskim DPS „Złota Jesień” pomyślany został dla 35 osób z upośledzeniem lekkim, umiarkowanym i znacznym. W ŚDS uczestników fachową opieką otoczą instruktorzy terapii zajęciowej, pedagodzy, pracownicy socjalni i rehabilitanci. Z myślą o osobach niepełnosprawnych przygotowana została wyposażona m.in. w telewizor i projektor sala terapeutyczna oraz pracownie: kulinarna, ogrodnicza, ekologiczna, ceramiczna, plastyczna i dbałości o wygląd.
Aktualnie trwa proces rekrutacji i ośrodek oczekuje na dalszych uczestników. Rodzice zainteresowani umieszczeniem dziecka w ŚDS powinni zgłaszać się do swoich ośrodków pomocy społecznej, aby dopełnić formalności. Kolejne osoby mogą trafiać do tej placówki po uzyskaniu skierowań wydanych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.
– Zależy nam, aby w ośrodku było jak najwięcej uczestników. Choć, jak na razie niewiele osób zgłosiło się, co być może jest rezultatem niedoinformowania – uważa prezes Stowarzyszenie na rzecz osób niepełnoprawnych „Dom” Magdalena Procajło.
Pani prezes zachęca do obejrzenia ośrodka. Tam również można uzyskać wszystkie potrzebne informacje oraz otrzymać druki wniosku kierującego do ŚDS. Po wypełnieniu wraz z innymi dokumentami należy złożyć go w OPS właściwym dla miejsca zamieszkania.
Na nowych uczestników w godzinach funkcjonowania ŚDS, a więc przez pięć dni w tygodniu, od 7.00 do 15.00 czekają kierownik Iwona Olszewska i terapeuta, pedagog Alicja Mazur, tel. 32-415 31 36 wew. 316.
Szczegółowych informacji można zasięgnąć również w w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu, gdzie na pytania zainteresowanych odpowiada Małgorzata Krawczyńska, tel. 32-415 20 28.
Należy pamiętać!
Aby dopełnić procedury przyjęcia należy wypełnić wniosek o skierowaniu do Środowiskowego Domu Samopomocy w Raciborzu, który powinien zawierać, m.in.: zaświadczenie lekarskie o występujących zaburzeniach psychicznych, wydane przez lekarza psychiatrę lub lekarza neurologa; zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie, a także o ile osoba takie posiada – orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.