W jakich przypadkach możemy ubiegać się o samochód zastępczy?
Procedura udostępnienia samochodu zastępczego po kolizji lub wypadku większości ubezpieczonym kojarzy się raczej z ubezpieczeniem autocasco AC i assistance. Tymczasem – jako poszkodowani w kolizji lub wypadku drogowym właściciele pojazdów – mamy także prawo ubiegać się o auto zastępcze z ubezpieczenia OC sprawcy. W jakich konkretnych przypadkach na taki samochód możemy liczyć?
Brak możliwości korzystania z pojazdu po kolizji lub wypadku jest także uznawany za szkodę. W tej sytuacji jako poszkodowani mamy prawo do rekompensaty w postaci zwrotu kosztów wynajmu pojazdu zastępczego. Zasadę tę potwierdza uchwała Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 r. Mówi ona o tym, iż …odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego.
Samochód zastępczy z ubezpieczenia OC sprawcy…
Powyższe zasady dotyczą zarówno przedsiębiorców używających samochody w celach zarobkowych, jak i osoby indywidualne. Co przy tym jest niezwykle istotne? Otóż:
- o zwrot kosztów wypożyczenia auta możemy się ubiegać począwszy od dnia powstania szkody (nie zaś od chwili rozpoczęcia użytkowania samochodu zastępczego), aż do momentu przekazania nam naprawionego pojazdu lub likwidacji szkody w innej formule (np. wypłaty odszkodowania w przypadku konieczności kasacji auta po ciężkim wypadku),
- zwrot kosztów dotyczy wypożyczenia samochodu tej samej klasy lub zbliżonej,
- rekompensata nie będzie nam przysługiwała, jeśli korzystaliśmy z uszkodzonego auta sporadycznie lub dysponujemy innym samochodem.
… lub z naszego ubezpieczenia assistance
Jeśli wybrany przez nas wariant dobrowolnego ubezpieczenia assistance przewiduje wynajęcie samochodu zastępczego po wypadku lub kradzieży, to cała procedura nie powinna stanowić żadnego problemu. Należy przy tym jednak mieć na uwadze, że tutaj warunki udostępniania samochodu zastępczego ustala już ubezpieczyciel – w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
To właśnie w OWU ubezpieczyciel może określić np., że:
- zorganizuje i pokryje koszty wynajęcia pojazdu zastępczego na okres naprawy,
- w przypadku kradzieży zorganizuje i pokryje koszty wynajęcia auta zastępczego do czasu odzyskania skradzionego lub wypłaty odszkodowania,
- pokryje koszty wynajęcia auta zastępczego także w przypadku jego awarii (głównie w wariantach rozszerzonych).
Często OWU zawierają ograniczenia czasowe wynajmowania samochodu zastępczego, np. nie dłużej niż przez 3, 5 lub 7 dni.
Dodatkowe zabezpieczenia
Innym, nowatorskim na rynku ubezpieczeń komunikacyjnym rozwiązaniem, są polisy umożliwiające dokupienie opcji samochodu zastępczego (bez konieczności zakdupu pełnej polisy AC oraz assistance).
AXA DIRECT oferuje kilka wariantów ubezpieczenia zawierających świadczenie samochodu zastępczego. Najpopularniejszymi wśród Klientów jest Assistance MIDI oraz Samochód zastępczy na 5 dni po wypadku – mówi Jacek Rink, Starszy Specjalista ds. Ubezpieczeń w AXA DIRECT.
Warianty tego typu nie tylko mogą pozwolić na wynajęcie auta w razie uszkodzenia lub kradzieży naszego pojazdu, ale również w przypadku awarii (gdy nie da się go naprawić tego samego dnia, a musimy kontynuować podróż).
Materiał zewnętrzny
Nigdy nie słyszałem o takiej możliwości. Z OC sprawcy? Dobrze wiedzieć. Faktycznie do tej pory posiadanie samochodu zastępczego kojarzyło mi się z dodatkową opcją w moim ubezpieczeniu.
Nie jesteś sprawcą to należy się zastępcze bez dwóch zdań i to na cały okres jaki auto jest w warsztacie. Najlepiej i najszybciej załatwić to bezgotówkowo w wypożyczalni panek.