E-bilet wystartuje w powiecie wodzisławskim
Mieszkańcy powiatu wodzisławskiego jako pierwsi będą mogli korzystać z wprowadzonego przez MZK e-biletu.
Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju (obsługujący m.in. Radlin, Pszów, Rydułtowy, Mszanę i Marklowice) otrzymał ponad 10 mln zł europejskiej dotacji na realizację projektu „Wsparcie obsługi i bezpieczeństwa pasażerów MZK Jastrzębie innowacyjnymi systemami informatycznymi”. - Została już wybrana firma i wiele prac jest już w trakcie realizacji - zapewnia Benedykt Lanuszny, dyrektor Biura MZK. Dodaje, że prace te są na razie niewidoczne, bo chodzi o stworzenie serca systemu, czyli serwerowni, a także instalację oprogramowania. - Pierwsze widoczne rezultaty spodziewane są w drugiej połowie tego roku, gdy na terenie powiatu wodzisławskiego zostanie uruchomiony testowo e-bilet - podkreśla Lanuszny.
Dwa razy
E-bilet będzie miał postać elektronicznej karty zbliżeniowej, którą będzie można doładowywać. Już w autobusie pasażer wybierze stosowną trasę przejazdu na panelu sterowania elektronicznego kasownika, a właściwa opłata zostanie pobrana automatycznie, zgodnie z obowiązującym cennikiem. Konieczne będzie dwukrotne odbicie biletu: przy wchodzeniu i przy wychodzeniu, by system mógł odnotować opuszczenie autobusu w konkretnym miejscu.
Papierowe zostają
W każdym autobusie umieszczonych zostanie 5 kasowników. Jeden przy drzwiach koło kierowcy, po 2 kasowniki elektroniczne, jeden normalny, a drugi z funkcją doładowań przy drzwiach środkowych i drzwiach tylnych. - Zdajemy sobie sprawę, że nowy system nie wyeliminuje z użycia papierowych biletów i u kierowcy nadal będzie można nabyć zwykłe bilety. W związku z czym przewiduje się także 130 kas sprzedaży takich biletów w autobusach - deklaruje Lanuszny. Kierowca będzie miał możliwość elektronicznego blokowania kasowników podczas kontroli biletów, a sami kontrolerzy biletów zostaną wyposażeni w elektroniczne urządzenia pozwalające na sprawdzenie na bieżąco opłat uiszczonych przez pasażerów.
Nie tylko w Jastrzębiu
W ramach nowego systemu uruchomione zostanie centrum obsługi klienta w siedzibie związku w Jastrzębiu, w którym będzie można nabyć spersonalizowany e-bilet. - Już latem tego roku będzie możliwość otrzymania go. Wniosek należy złożyć osobiście lub elektronicznie, ale kartę odebrać trzeba osobiście, bo konieczne jest sprawdzenie tożsamości osoby - wyjaśnia wiceburmistrz Radlina Zbigniew Podleśny. Żeby jednak ułatwić życie mieszkańcom powiatu wodzisławskiego samorządowcy wnioskowali, by przynajmniej w początkowych fazach działania projektu była możliwość nabycia spersonalizowanej karty nie tylko w Jastrzębiu. - MZK wydeleguje więc zespół osób, które w poszczególnych miastach i gminach będą przyjmować wnioski i wydawać karty - zaznacza Podleśny. Dodaje, że w przyszłości prawdopodobnie pojawi się możliwość rozbudowania e-biletu o usługi miejskie, na przykład użycie go do płatności za korzystanie z basenu.
Nowe podejście do bezpieczeństwa
Nowy system to nie sam e-bilet. Pojawi się 130 systemów GPS w autobusach, kamery monitoringu, przyciski alarmowe oraz stanowisko operatora ruchu. Przy niektórych przystankach zostaną ustawione tablice informacyjne. Realizacja projektu przewidziana jest tak, by z początkiem 2015 roku system działał na całym obszarze obsługiwanym przez związek. MZK zakłada w przyszłości integrację system e-biletu z innymi systemami w sąsiednich miastach.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Czytam , czytam i nie widzę praktycznego zastosowania e-biletu
W pszowie, radlinie i rydułtowach niech się najpierw nauczą obsługiwać pilot do TV.... oczywiście jak mają, jak nie, to pokrętło z radia...
Dlaczego Wodzislaw? Wystapil z MZK rok temu, a ma niespodzianke... Powiat Wodzislawski - Radln, Pszow, Rydultowy - to ok rozumiem.... ale nie we Wodzislawiu. Zaraz sie wezmiecie za Swierklany - a potem za Zory ;D