Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej w Raciborzu w czerwcu
Największe spotkanie sektora energetyki prosumenckiej w Polsce odbędzie się w czerwcu w Raciborzu. VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy oraz Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej - to dwa wydarzenia, które zaplanowano na czerwiec w naszym mieście.
Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą (RIG) zorganizują VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy. Tegoroczne Forum odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2014 r. w Raciborzu, które jest miastem wiodącym w Polsce w zakresie promocji i stosowania systemów energetyki odnawialnej.
Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej jest największym spotkaniem biznesowym w sektorze energii słonecznej (kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych) w Polsce. Bazując na doświadczeniu i sukcesach poprzednich sześciu edycjach Forum, (odbywających się nieprzerwanie od 2007 roku), IEO dostrzegając wzrastający potencjał segmentu kotłów na biomasę w Polsce zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu sektora przemysłu zielonej energetyki. Od 2014 roku, program Forum został rozszerzony o tematykę związaną z przemysłem biomasy i urządzeń grzewczych wykorzystujących biomasę.
Wg badań IEO w 2012 roku na rynku krajowym sprzedano ogółem rekordową liczbę niemalże 302 tys. m2 kolektorów słonecznych, jednakże wykorzystany jest jedynie w 1/3 pełny potencjał produkcyjny ich producentów. Łączna ilość zainstalowanych kolektorów słonecznych w Polsce na koniec 2012 r. wyniosła 1,2 mln m2. Wyniki za 2012 rok plasuję Polskę na drugim miejscu pod względem sprzedaży instalacji kolektorów słonecznych w Europie. ESTIF przewiduje, że w 2013 r. Polska będzie jednym z trzech krajów, obok Danii, Belgii i Grecji, gdzie rynki kolektorów słonecznych zanotują dalszy wzrost.
Na koniec 2012 roku w Polsce, skumulowana moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych wynosiła łącznie 3,6 MW, w tym 1,4 MW w systemach przyłączonych do sieci. W 2012 roku w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tysiące sztuk paneli fotowoltaicznych, których moc sięga 22 MW. Część sprzedanych w 2012 roku paneli została zainstalowana w elektrowniach PV, które już funkcjonują i wytwarzają energię elektryczną. Pozostałe są instalowane w kilkunastu dużych inwestycjach w całym kraju. Pełen obraz rynku przedstawiono w raporcie „Rynek fotowoltaiczny w Polsce 2013".
Wykorzystanie kotłów na biomasę do celów grzewczych w warunkach krajowych staje się coraz bardziej uzasadnioną ekonomicznie i technologicznie alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Według danych i szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, zawartych w raporcie „Rynek kotłów i urządzeń na biomasę w Polsce”, który powstał we współpracy z czołowymi producentami urządzeń grzewczych, w Polsce użytkowanych jest około 90 tys. kotłów dedykowanych na biomasę. Roczna sprzedaż przewyższa 15 tys. sztuk, co oznacza, że każdego roku przybywa ponad 300 MW mocy zainstalowanej. Roczna wartość sprzedaży – wielkości rynku, wynosi ponad 150 mln zł.
W świetle planowanych systemów wsparcia finansowego NFOŚiGW (m.in. program Prosument, Bocian, Kawka, Lemur) oraz przewidywanemu finansowaniu z UE na lata 2014-2020, rola systemów energetyki prosumenckiej nabiera szczególnego znaczenia.
VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy jest wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń, zacieśnienia i sformalizowania współpracy m.in. firm produkcyjnych i instalatorskich sektora w Polsce i w UE oraz zielonej gospodarki.
Podczas Forum nastąpi ponadto uroczyste wręczenie dyplomów dla Liderów Polskiego Rynku Kotłów na Biomasę, w ramach przeprowadzanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej corocznego badania rynku. W 2013 roku, IEO, po raz pierwszy odznaczył Liderów Polskiego Rynku Kolektorów Słonecznych.
Forum towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, które zorganizowane zostaną 13 i 14 czerwca. Będą to dwu dniowe polsko – czeskie targi, których przesłaniem będzie propagowanie odnawialnych źródeł energii oraz technologii o charakterze energooszczędnym z m.in. takich branż jak przemysł, budownictwo, energetyka, wymiana myśli technicznej, promocja instytucji wspierających finansowo działania proekologiczne w ramach inwestycji oraz edukacja proekologiczna.
Na targach prezentować się będą przedsiębiorcy i instytucje wsparcia finansowego z Polski i Czech. Miasto Racibórz pozyskało z Programu Operacyjnego Współpracy Trangranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska ponad 30 tys. euro na ich organizację. Prezydent Raciborza chcąc umożliwić przedsiębiorcom, których działalność związana jest z energetyką odnawialną, promocję na targach zaprasza już dziś do kontaktu z Referatem Promocji w urzędzie miasta w Raciborzu. Tu uzyskać można szczegółowe informacje dotyczące organizacji i udziału w targach.