Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wymyślili i produkują idealny opał

3 lutego w Suszcu otworzono zakład, w którym ma być produkowane nowe, ekologiczne paliwo. - To duża szansa dla regionu - przyznają specjaliści.

Wymyślili i produkują idealny opał

Zakład nosi nazwę Zakład Produkcji Kompozytowych Paliw Stałych i znajduje się na terenie KWK Krupiński w Suszcu. Inwestycja jest wynikiem realizacji Programu badawczo-rozwojowego pn. „Czyste powietrze dla Śląska”, 
którego uczestnikami są: Polski Koks SA, Jastrzębska Spółka Węglowa SA, Politechnika Śląska, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Stowarzyszenie Klaster Kotlarski. Zakład zamierza produkować  prawie 60 tysięcy brykietów z węgla koksującego. Takie paliwo ma się nadawać do pieców z automatycznym podajnikiem. - Chcemy się pochwalić inwestycją przygotowaną wspólnie z gronem naukowców oraz Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, który udzielił nam pożyczki. To nasza odpowiedź na dyskusję o zanieczyszczeniu środowiska i niskiej emisji. Jesteśmy przekonani, że nie wolno eliminować węgla z gospodarki, natomiast trzeba wyeliminować negatywne skutki jego spalania - mówił na otwarciu Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Formowane w postaci peletu paliwo jest wytwarzane na bazie flotokoncentratu wraz z biomodyfikatoram. Zastosowanie komponentów o wysokim indeksie tlenowo-wodorowym pozwala na wzrost efektywności dopalania węglowodorów do produktów zupełnego i całkowitego spalania, tj. dwutlenku węgla i pary wodnej.  Dzięki zastosowaniu komponentów sieciujących strukturę kształtki paliwowej po jej spaleniu uzyskuje się mineralną strukturę szkieletową, wpływającą efektywnie na obniżenie emisji pyłów   i metali ciężkich – eliminując uciążliwe zjawisko smogu.

Paliwo nowej generacji nadające się do spalania zarówno w kotłach z automatycznym podawaniem jak i w komorowych, będzie produkowane z kopalnianych odpadów- flotokoncentratu, który jest produktem ubocznym powstającym przy produkcji węgla wysokiej jakości. Do tej pory trafiał on na hałdy lub do sprzedaży jako najgorszej jakości paliwo, które spalane w zwykłych piecach zatruwało powietrze. Dlatego specjaliści i naukowcy m.in. z Polskiego Koksu i Politechniki Śląskiej opracowali metodę mieszania flokoncentratu ze specjalnymi dodatkami m.in. odpadami z przemysłu drzewnego, a także technologię suszenia. Dzięki temu gotowe brykiety spalają się o wiele lepiej, powodując, że do powietrza trafia o 90 % mniej pyłów i o prawie 100% mniej tlenków węgla i rakotwórczego benzo-α-pirenu.

Przecinając wstęgę otwierająca nową linię produkcji przyjaznego środowisku ekowęgla sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Tomczykiewicz, podkreślił jak duże znaczenie ma połączenie ekologii i ekonomii. Nowe paliwo bowiem nadające się do spalania we wszystkich typach kotłów stosowanych w gospodarstwach domowych jak i obiektach użyteczności publicznej, oprócz walorów ekologicznych cechuje wysoka wartość opałowa i konkurencyjność na rynku węglowym. To się po prostu wszystkim opłaca – stwierdził minister Tomczykiewicz.

Gabriela Lenartowicz- prezes WFOŚiGW w Katowicach mówiła, że nowa instalacją do produkcji ekologicznych brykietów to właśnie dowód na to, że ekologia rozumiana nowocześnie staje się kołem zamachowym dla innowacyjnej gospodarki oraz wskazuje perspektywy dla technologii przemysłowych, które mogą stać się bardziej bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie opłacalne dla ich użytkowników.

Cena nowego paliwa ma byc konkurencyjna w stosunku do innych paliw dostępnych na rynku.

(acz)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
tixx 04.02.2014 14:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy autor (acz) przeczytał drugi akapit? Czy zastosował Ctrl+C Ctrl+V?
Warto byłoby przetłumaczyć ten urywek z j. branżowego na pospolity. Przypuszczam, że 90% czytających nie wie o co chodzi.