Korzyści w programie Mieszkanie dla Młodych
Program Mieszkanie dla Młodych już na pierwszy rzut oka idealnie trafia w gusta i potrzeby docelowego odbiorcy – na rynku nieruchomości największym zainteresowaniem klientów cieszą się właśnie mieszkania o metrażu do ok. 50 m2, które zapewniają niezłe warunki dla niedużej rodziny, a z drugiej strony nie generują wysokich kosztów utrzymania (czynsz, ogrzewanie itp.).
Wydaje się zatem, że ten sposób dofinansowania, zastępujący wieloletni program „Rodzina na Swoim”, jest celnym posunięciem, realnie wspomagającym młode rodziny. Spróbujmy zatem przejrzeć najważniejsze korzyści płynące z programu MdM.
Warunki
Aby skorzystać z dopłaty w ramach MdM, osoba zainteresowana własnym mieszkaniem musi spełnić kilka warunków:
- nie posiadać własnego mieszkania
- nie przekraczać wieku 35 lat (w przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek osoby młodszej)
- kredyt musi być zaciągnięty na minimum 50% wartości nieruchomości i minimum 15 lat
- mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego, w przypadku osób bezdzietnych do pow. 75 m2 (dom do 100 m2), w przypadku rodzin wychowujących min. troje dzieci – odpowiednio 85m2 i 110 m2
- cena mieszkania nie może przekraczać wyznaczonego dla konkretnych rejonów kraju wskaźnika.
Na pełne dofinansowanie można liczyć w przypadku mieszkań nie przekraczających 50 m2. 10% dopłaty do wkładu własnego otrzymają osoby bezdzietne i samotne (to jest istotne novum, ponieważ w przypadku RnS single nie mogli liczyć na jakiekolwiek wsparcie), 15% dopłaty przewidziane jest natomiast dla osób wychowujących dwoje dzieci (warto dodać, że rodziny, które w trakcie spłacanie kredytu z MdM powiększą się o kolejne dziecko otrzymają kolejne 5% dopłaty).
Realia
W praktyce okazuje się, że limity dotyczące ceny za metr kwadratowy mieszkania, od których zależą dopłaty, nie wszędzie pozwolą na osiągnięcie maksymalnych korzyści, a to dlatego, że w różnych rejonach mają one różne wartości, różni się także ich relacja w stosunku do realnej ceny rynkowej. Miasta takie jak Kraków, Lublin, Rzeszów i Warszawa skazane są na nieco mniejsze dofinansowania, z kolei najbardziej skorzystają mieszkańcy miast jak Bydgoszcz, Gdańsk czy Łódź (innymi słowy, najbardziej opłacalne jest kupno mieszkania tam, gdzie rozbieżność pomiędzy ceną ustawową a rynkową jest najmniejsza).
Mówiąc o programie MDM należy podkreślić, że program ten jest przychylny dla tych osób, które przynajmniej ogólnikowo potrafią określić, jakiego mieszkania poszukują, a dodatkowo mogą pozwolić sobie na mieszkanie nie tylko w mieście, ale także w jego najbliższych okolicach. Ze względu na wysokie dofinansowanie program cieszy się już na starcie dużym powodzeniem, jednak wyznaczone przez niego limity skutecznie zawężają wybór mieszkania (choćby w Krakowie jedynie 6% mieszkań spełnia wymagania programu). Z powyższych informacji wynika jednoznaczny przekaz – program dopłat premiuje przede wszystkim te osoby, które albo miały już upatrzoną nieruchomość, albo potrafią szybko ją odszukać - jeśli się nie pośpieszymy, może się okazać, że po prostu zabraknie mieszkań kwalifikujących się do programu, albo będą one na peryferiach miast.
Jedną z bardzo korzystnych zmian, które pomogą wielu zainteresowanym znaleźć wymarzone mieszkanie na przedmieściach czy obrzeżach aglomeracji jest to, że tereny podmiejskie w MdM traktowane są prawie na równi z terenami miejskimi – inaczej mówiąc zarówno na mieszkania w mieście, jak i poza nim można liczyć na podobne dopłaty. Jest to zasadnicza zmiana, ponieważ jeszcze w przypadku niedawnego programu RnS tereny znajdujące się poza obszarem miasta gwarantowały znacznie niższe limity dopłat (traktowane były jako „pozostała część województwa”). Obecnie korzystne i dostosowane do realiów rynkowych dopłaty obowiązują nie tylko w miastach, ale także na obszarze gmin położonych w bezpośrednim sąsiedztwie miast wojewódzkich czy będących siedzibą sejmiku. Przewiduje się, że stawka w przypadku np. gmin sąsiadujących z Warszawą wzrośnie z 3450,50 zł do 4140,60 zł - zmiany te znacznie rozszerzą obszar poszukiwań mieszkania kwalifikującego się do MdM.
Dla kogo?
Jak widać, aby maksymalnie wykorzystać MdM warto poszukiwać mieszkania nie tylko w największych miastach, ale także w okolicach podmiejskich (pozwoli to na znalezienie takiego lokum, które spełni ustawowe warunki). Program jest również poważnym wsparciem dla większych rodzin: warto zaznaczyć, że jest to optymalne wyjście dla osób mających już trójkę dzieci i planujących kolejne – w takim wypadku można liczyć na dofinansowanie wynoszące aż 1/5 ceny nieruchomości.
Więcej informacji o programie MDM na stronie www.mieszkaniedm.pl
Materiał zewnętrzny