Otwarcie budynku pasywnego w Katowicach
28 lutego 2014 r. miało miejsce otwarcie budynku pasywnego należącego do Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego zlokalizowanego w Katowicach na ul. Ligockiej 103.
Budynek jest częścią projektu „Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum - rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł” realizowanego w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i współfinansowanego ze środków unijnych Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Uroczystego otwarcia budynku dokonał Prezes Parku Naukowo Technologicznego Pan Roman Trzaskalik przy współudziale zaproszonych na uroczystość gości, wśród których znaleźli się m.in.: Tomasz Tomczykiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Adam Zdziebło – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Gabriela Lenartowicz – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Leszek Piechota – Senator RP, Andrzej Gościniak - Przewodniczący Sejmiku, Arkadiusz Chęciński – Członek Zarządu Województwa Śląskiego i Piotr Uszok - Prezydent Miasta Katowice. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Arcybiskup Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.
W oddanym do użytkowania budynku do zasilania w energię zastosowano zarówno odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła) jak również szereg rozwiązań pozwalających na optymalne wykorzystanie pozyskanej energii (system zarządzani energią kontrolujący temperaturę w poszczególnych segmentach budynku, system ogrzewania stropowego z funkcją chłodzenia BKT, wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz automatyczne żaluzje fasadowe z czujnikami nasłonecznienia i wiatru). Powyższe technologie wraz z zastosowaną izolacją termiczną sprawiają, iż zużycie energii potrzebne do ogrzewania pomieszczeń to zaledwie 15kWh/m2/rocznie. Co ważne, z uwagi na stale rozwijane technologie oraz większa konkurencję na rynku, koszt wykonania budynku którego powierzchnia wynosi 8.100 m2 to 3.700 zł/m2, natomiast koszt podobnego budynku, oddanego do użytkowania przez Park Naukowo Technologiczny 5 lat temu, przekraczał 4.000 zł/m2.
Wojewódzki Fundusz widząc potrzebę budowy obiektów w standardzie budynków o niemal zerowym zużyciu energii, oferuje od ubiegłego roku dla jednostek sektora finansów publicznych możliwość ubiegania się o dofinansowanie do budowy tego typu obiektów. W ramach wsparcia przewidziano udzielanie dotacji na wykorzystanie źródeł energii odnawialnej oraz pożyczkę na pozostały zakres zadania. W bieżącym roku wnioski o dofinansowanie składane przez jednostki sektora finansów publicznych są przyjmowane w naborze ciągłym trwającym do 31.10.2014 roku.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja