Prezydent Lenk szuka partnera do budowy centrum przetwarzania odpadów
Koszt budowy instalacji może sięgnąć 28 mln zł. Niektóre podmioty prywatne chcą, aby Miasto Racibórz zaangażowało się w budowę finansowo.
Władze Raciborza ogłosiły przetarg na wyłonienie partnera w realizacji przedsięwzięcia (w formie partnerstwa publiczno-prywatnego) pod nazwą "Budowa instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Raciborzu". Wcześniej Miasto Racibórz przeprowadziło dialog techniczny z sześcioma podmiotami zainteresowanymi udziałem w realizacji przedsięwzięcia. Wnioski z dialogi stanowiły bazę dla określenia specyfikacji warunków zamówienia. W rozmowach wzięły udział podmioty zagraniczne i krajowe (z terenu województwa śląskiego).
Najważniejszym wnioskiem płynącym z dialogu był ten o sensowności budowy instalacji, o czym zaświadczyło zainteresowanie podmiotów przedsięwzięciem. Według szacunków budowa instalacji może potrwać od 9 do 18 miesięcy i kosztować od 15 do 28 mln zł. Co ciekawe, stanowiska poszczególnych podmiotów znacznie różniły się między sobą. Główne rozbieżności dotyczyły:
- wielkości rocznego strumienia odpadów, które Miasto powinno zagwarantować, tak aby przedsięwzięcie było rentowne (od 20 do 60 tys. ton),
- zaangażowania Miasta w finansowanie przedsięwzięcia (od 0% do 35%),
- okresu umowy, którą Miasto będzie związane z podmiotem realizującym przedsięwzięcie (od 10 do 20 lat).
Jeśli władzom Raciborza uda się wyłonić partnera prywatnego, przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ZZO Sp. z o.o. przy ul. Rybnickiej 125 w Raciborzu (teren, na którym stanie instalacja, zostanie oddany podmiotowi prywatnemu w długoletnią dzierżąwę). Powyższa instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów i istniejące instalacje (tj. składowiskiem odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne oraz kompostownią odpadów zielonych) będą tworzyć zintegrowane centrum przetwarzania odpadów komunalnych. Ostateczny termin wykonania zamówienia to 30 grudnia 2015 roku.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska określa RIPOK (regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych) jako "perły w koronie systemu gospodarki odpadami komunalnymi". Głównym celem RIPOK jest uzyskanie wysokich poziomów recyklingu niektórych rodzajów wytwarzanych odpadów i redukcja bioodpadów składowanych na składowiskach poprzez profesjonalne przetwarzanie odpadów.