Konto oszczędnościowe czy lokata - co wybrać?
Gdy na koncie osobistym regularnie pojawia się nadwyżka finansowa, warto pomyśleć o usystematyzowanym sposobie oszczędzania zgromadzonych środków. Dlaczego jest to takie ważne? Inwestując pieniądze w bezpieczne formy oszczędzania, przeciwdziałasz spadkowi ich siły nabywczej, czyli jednym słowem – nie tracisz.
Formy bezpiecznego oszczędzania
Bez wątpienia są nimi lokaty terminowe i konta oszczędnościowe – ryzyka nie ma, ponieważ gwarantem zachowania bezpieczeństwa są procedury bankowe, w myśl których w zamian za powierzone na przechowanie środki pieniężne, klient banku otrzyma zwrot zainwestowanej gotówki, powiększony o ustalony umownie procent. Warunki, na jakich otwierane są konta oszczędnościowe i lokaty terminowe, można sprawdzić np. dzięki porównywarce finmarket.pl.
Lokaty terminowe
Lokaty terminowe są dobrą propozycją dla osób, które nie mają nawyku systematycznego oszczędzania, a dysponują większą ilością gotówki (lokaty można zakładać już od 500 zł). Decydując się na założenie depozytu, zgadzasz się na „zamrożenie” pieniędzy na określony umownie okres, co skutkuje ograniczonym dostępem do ulokowanych środków. Likwidacja lokaty przed terminem zazwyczaj wiąże się z utratą naliczonych odsetek.
Zalety:
- Wyższe oprocentowanie niż np. w przypadku kont oszczędnościowych.
- Możliwość wyboru sposobu oprocentowania:
- stałe – wiesz z góry, jaką dokładnie kwotę otrzymasz z powrotem,
- zmienne - zysk zależy od sytuacji gospodarczej, np. jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe, bank zareaguje tym samym w stosunku do naszej lokaty (vide: zysk będzie większy). Niestety, w drugą stronę zadziała to podobnie.
Wady:
- „Zamrożone” środki.
- Zdeponowana kwota nie może być powiększona w okresie obowiązywania umowy.
Konta oszczędnościowe
Są produktem łączącym cechy zwykłego, rzadko kiedy oprocentowanego rachunku osobistego z lokatą terminową. W zamian za większą swobodę w sposobie dysponowania środkami (np. bez utraty odsetek), zazwyczaj mamy do czynienia z niższym niż w przypadku lokat terminowych oprocentowaniem. Konta oszczędnościowe są dla osób, które chcą regularnie oszczędzać małe kwoty pieniędzy.
Zalety:
- W miarę swobodny dostęp do zgromadzonych środków (np. 1 darmowa wypłata środków w miesiącu).
- Zgromadzona kwota może być powiększana o dowolne środki w dowolnym momencie.
Wady:
- Niższe niż w przypadku lokat terminowych oprocentowanie.
- Oprocentowanie jest zmienne – bank ustala zasady naliczania odsetek, mogą się one zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej.
Materiał zewnętrzny