Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poezja ma się dobrze, czyli wieczór z "Almanachem Prowincjonalnym"

- Almanach jest po to, żebyśmy dowiadywali się czegoś nowego (...) - wyjaśnił ideę przedsięwzięcia Marek Rapnicki.

Wieczór z "Almanachem Prowincjonalnym" trudno opisać słowami, bo jak inaczej oddać to, co już zostało uchwycone w słowach - ciężkich od uczuć, mieniących się znaczeniami, składających się w spostrzeżenia, które pozwalają spojrzeć na świat jeszcze raz i dostrzec to, co wcześniej umknęło. Dlatego lepiej ograniczyć się do zwyczajnego wyliczenia, przetykanego cytatami. Nie dlatego, że tak jest łatwiej, ale dlatego, że streszczanie "Almanachu..." byłoby jak streszczanie klasyki w bryk, który może posłużyć uczniom do "nauki" na 15 minut przed klasówką... Sprawdzianu nie będzie.

Sobotni wieczór promocyjny "Almanachu..." wieńczył trwający półtora roku polsko-czeski projekt "4 x Czarno na Białym w literaturze i obrazach". Swoją twórczość zaprezentowali młodzi artyści z Polski i Czech, a także nieco starsi, dobrze już znani: dziennikarka i poetka Barbara Gruszka-Zych oraz towarzyszący jej Grzegorz Hajkowski; poeta, pisarz i publicysta Miloš Doležal wraz ze znakomitym tłumaczem z języka czeskiego Andrzejem Babuchowskim; poeta, krytyk literacki i felietonista Krzysztof Lisowski.

W rozmowach z nimi Marek Rapnicki (koordynator projektu po polskiej stronie) odniósł się do wątków ich twórczości. I tak Doležal mówił o panującej w Czechach modzie na historię. - Istniała dyskontynuacja w historii Czech. Młode pokolenie zaczęło stawiać pytania rodzicom, dziadkom: jak się wtedy zachowali? - tłumaczył Doležala Babuchowski. Czeski artysta podjął się uratowania od zapomnienia tzw. cudu w Czychoszczy.

Grzegorz Hajkowski przyznał, że wstydzi się, że dopiero pierwszy raz wziął udział w pracach nad "Alamanchem...", a samo sobotnie spotkanie uznał za zupełnie wyjątkowe. - Pierwszy raz czytam bez tremy - powiedział. - Wszędzie gdzie są ciekawi ludzie, spotkania są świetne - dodała Barbara Gruszka-Zych.

Promocji "Almanachu..." towarzyszyła wystawa fotografii Arkadiusza Goli "Biedaszyby". Oprawę muzyczną przedsięwzięcia zapewnił sięgający do słowiańskich korzeni Kwartet Jorgi. - Mało pisze się dziś listów, wierszy. Mało się pisze, bo mało się czyta. Czytelnictwo upada. Ale w tym projekcie chcieliśmy udowodnić, że nawet na naszej pięknej prowincji można robić coś z sensem - podsumował całość nieco przygaszony, jakby smutny że to już koniec, Marek Rapnicki.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].