Plant for the Planet: nasze dzieci zasadziły 500 drzew!
Uczniowie zostali przeszkoleni na ambasadorów klimatycznych, których zadaniem jest propagowanie wiedzy o sprawiedliwości klimatycznej.
To historia, która mogłaby posłużyć na scenariusz wzruszającego i pouczającego filmu. W 2007 roku Felix Finkbeiner z Monachium postanowił zrobić coś pożytecznego dla naszej planety. Uznał, że najkorzystniejszym działaniem, jakie jest w stanie podjąć, bądzie... sadzenie drzew. Wiedział, że sam nie zdziała wiele, dlatego zaczął propagować swój pomysł wśród rówieśników. W rozpoczętą przez chłopca akcję włączyły się wielkie firmy, a wśród celebrytów "sprzedających" szczytną ideę znaleźli się m. in. Harrison Ford i książę Monako Albert II. Do 2011 roku w ramach prowadzonej na całym świecie akcji udało się zasadzić 1 000 000 drzew.
W propagowanie inicjatywy "STOP TALKING: Plant for the Planet" (w wolnym tłumaczeniu: przestań gadać, zacznij sadzić) na terenie Polski włączyła się firma Zott Polska, której do tej pory udało się zorganizować dwie akademie ekologiczne. Pierwsza odbyłą się w zeszłym roku w Opolu, druga 12 kwietnia 2014 roku w Raciborzu, na terenie SP 4. Wzięło w niej udział osiemdziesięcioro dzieci - uczniów szkoły, dzieci pracowników raciborskiej mleczarni.
Wśród nich znalazł się Krystian z Gamowa, którego tato znalazł informację o organizowanej w Raciborzu akcji w internecie. - Podobało mi się to, co usłyszałem. Opowiem o tym swoim kolegom. Teraz nie mogę się doczekać sadzenia drzew - powiedział po zakończeniu części "akademickiej", tuż przed wycieczką na tereny Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, gdzie razem z pozostałymi dziećmi zasadził 500 drzew.
Po części merytorycznej na znak poparcia akcji dzieci wraz z przedstawicielem firmy ZOTT- Dyrektorem Zakładu, Panią Anią Baran, pracownikami Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, przedstawicielem Urzędu Miasta, Panią Jolantą Bujalską oraz przedstawicielem Urzędu Miasta Krzanowice, Panią Mariolą Czerniecką posadziło 500 drzew na terenach leśnych w okolicach Raciborza.
- Jako ludzie szkodzimy planecie. Wydalamy bardzo dużo dwutlenku węgla, dlatego chcemy zrobić dla niej coś pożytecznego, bo przecież będziemy żyć na niej bardzo długo. Musimy znaleźć sposoby radzenia sobie z kryzysem klimatycznym. Jako Zott Polska wspieramy aktywny, środowiskowy tryb życia wśród naszych pracowników: zachęcamy do segregacji odpadów, poruszania się rowerami, powstrzymania się od drukowania wszystkich dokumentów. W akcję "Plant for the Planet" włączyliśmy się, ponieważ przypadłą nam do gustu idea propagowania wiedzy o sprawiedliwości klimatycznej wśród dzieci, które następnie opowiedzą o tym, co tutaj usłyszały swoim kolegom i koleżankom oraz rodzicom - mówi Specjalista ds. komunikacji w Zott Polska Ewelina Czuczman.
Po intensywnym dniu każde z dzieci otrzymało certyfikat ambasadora sprawiedliwości klimatycznej, by móc w przyszłych akademiach „Plant-for-the-Planet” uczestniczyć w roli jednego z prelegentów warsztatów.