Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wybudują własną elektrownię słoneczną?

Samorządowcy o elektrowni fotowoltaicznej. Na obradach rady gminy gościł inżynier Czesław Kominek, dyrektor handlowy jednej z firm zajmującej się m.in. doradztwem energetycznym. Przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą odnawialnych źródeł energii.

Wybudują własną elektrownię słoneczną?

Co to fotowoltaika?

Dużo miejsca poświęcono fotowoltaice, czyli pozyskiwaniu energii elektrycznej ze światła słonecznego. Odbywa się to za pomocą paneli fotowoltaicznych, które nie potrzebują idealnej pogody i gromadzą energię nawet w pochmurne dni. Panele zamieniają światło słoneczne w prąd elektryczny, który może zasilać budynek na którym są zainstalowane panele, ale możliwe jest też wykorzystanie energii dla własnych potrzeb, z jednoczesnym odsprzedaniem nadwyżek do sieci energetycznej.

Jak przekonywał gość spotkania, fotowoltaika to najłatwiejszy sposób pozyskiwania energii, co nie znaczy, że najprostszy i najtańszy. Inżynier Kominek przedstawił szacunkowe koszty i zyski z elektrowni fotowoltaicznej, która mogłaby powstać na terenie Marklowic. Pod uwagę, dla przykładu, wzięto 1-hektarowy teren za budynkiem urzędu gminy. Taka mini-elektrownia mogłaby powstać w ciągu 90 dni, licząc od chwili przekazania placu budowy do otwarcia zakładu. Koszt budowy inżynier skalkulował na ok. 2,8 mln zł, a roczny przychód z inwestycji na 150 tys. zł (plus drugie tyle z tytułu świadectwa pochodzenia energii). Wydatki poniesione na budowę elektrowni fotowoltaicznej, pod warunkiem uzyskania dofinansowania z NFOŚ, czy unijnych programów pomocowych, zwróciły by się po ok. 10 latach. Bez jakiegokolwiek dofinansowania byłoby to ok. 17 lat.

Obyśmy nie żałowali

Prezentacja prezentacją, ale co z realiami? Czy Marklowice poważnie myślą o budowie słonecznej elektrowni? – Spotkanie poświęcone fotowoltaice było związane z tym, że Unia Europejska na lata 2014-2020 daje duże fundusze m.in. na takie elektrownie – wyjaśnia Andrzej Brychcy, przewodniczący rady gminy Marklowice. - Chodzi o to, żeby się do tego przygotować. Nasze państwo do listopada 2013 r. miało stworzyć ustawę o OZE (odnawialne źródła energii – przyp. red.). Walczą nadal. Natomiast chodzi o to, żeby się przygotować tak, by w momencie, kiedy ustawa się pojawi, jeśli się zdecydujemy, to sięgnąć po te fundusze i coś budować.

Iść w ciemno

Co tyczy marklowickiej elektrowni przewodniczący rady uważa, że gminę byłoby na nią stać, oczywiście pod warunkiem unijnego dofinansowania. - Ja bym szedł w to w ciemno – mówi Andrzej Brychcy - bo za taką elektrownią idą duże fundusze unijne. Oby nie było tak, że ktoś nas wyprzedzi, a my potem będziemy żałować.

Wójt z rezerwą

Sceptycznie na sprawę patrzy wójt. – Czy gmina powinna się bawić w produkcję energii elektrycznej? Gdyby były dofinansowania unijne – odpowiada Tadeusz Chrószcz. I zwraca uwagę na inne zagadnienie: niskiej emisji szkodliwych pyłów i gazów, pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców. – Na Śląsku mamy problem z niską emisją – mówi wójt - Nie walczmy z węglem, ale z niską emisją. A co z ewentualną budową marklowickiej fotowoltaiki? – To tak, jakby nie mieć co do ust włożyć, a fundować sobie plazmowy telewizor na całą ścianę – kwituje Tadeusz Chrószcz.

Do tematu fotowoltaiki radni zamierzają wrócić na jednym z najbliższych posiedzeń komisji infrastruktury technicznej i rozwoju .

(abs)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Francek 14.04.2014 20:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zeby Konstruktorzy nie zapomnieli Bendali do deptania jak nie bydzie słoneczka

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja