Odra: Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego
10 kwietnia w siedzibie Funduszu odbyło się pierwsze ze spotkań z potencjalnymi beneficjentami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 z terenu naszego województwa. Omawiano założenia projektu „Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w górnym dorzeczu Wisły i Odry”.
Na zaproszenie Funduszu, który reprezentowali: Gabriela Lenartowicz - Prezes Zarządu, Adam Liwochowski - Zastępca Prezesa, Małgorzata Kuchna i Krystian Smuda - kierownicy zespołów Funduszy Europejskich i Gospodarki Wodnej i Ochrony Wód, przybyli przedstawiciele miast, na terenie których zlokalizowane są rzeki stanowiące zagrożenie przeciwpowodziowe oraz instytucji realizujących zadania z zakresu gospodarowania wodami. Zaproszono również przedstawicieli Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego oraz Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.
Z inicjatywy Marszałka Województwa Śląskiego projekt „Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w górnym dorzeczu Wisły i Odry” został ujęty na liście „Projektów strategicznych planowanych do realizacji ze środków krajowych programów operacyjnych w latach 2014-2020” Mandatu Negocjacyjnego Województwa Śląskiego, zawierającego propozycje przedsięwzięć strategicznych do Kontraktu Terytorialnego. Dzięki temu projekt ten może zostać umieszczony na Liście dużych projektów z sektora środowisko w PO IiŚ na lata 2014-2020.
W ramach tego projektu beneficjenci będą mogli otrzymać dofinansowanie na poprawę bezpieczeństwa powodziowego i przeciwdziałanie suszy, tj. wspierane będą projekty:
- mające na celu zwiększenie naturalnej retencji (np: renaturyzacja przekształconych cieków wodnych, obszarów zalewowych oraz obszarów wodnobłotnych);
- z zakresu małej retencji (realizowane na obszarze więcej niż jednego województwa);
- dot. budowy lub modernizacji urządzeń wodnych – pod warunkiem zapewnienia pełnej zgodności inwestycji z wymogami prawa UE, w tym uwzględnieniem ich w dokumentach strategicznych spełniających wymogi Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW)i tzw. Dyrektywy Powodziowej.
Dodatkowo w ramach projektu wsparcie będzie skierowane na:
- zabezpieczenie przed skutkami zmian klimatu obszarów szczególnie wrażliwych, w tym zagospodarowanie wód opadowych,
- rozwój systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń oraz systemów ratownictwa chemiczno-ekologicznego i służb ratowniczych na wypadek wystąpienia zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii,
- systemy monitorowania środowiska,
- działania informacyjno-edukacyjne na temat zmian klimatu i adaptacji do nich.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja