Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pomieszanie stresu i luzu czyli egzamin gimazjalny w Nędzy

64 gimnazjalistów usiadło dziś do egzaminu w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy. Dziś język polski i historia oraz wiedza o społeczeństwie. - Najważniejsze to zachować spokój. Choć nie jest to proste, bo mówią, że egzamin to taka mała matura - mówili uczniowie przed wejściem na salę gimnastyczną.

Dariusz Nowakowski z IIIc na ostatnie powtórki przed egzaminem poświęcił całą przerwę świąteczną. - Ale staram się podejść do niego na luzie - mówił. Jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu Darek obstawiał, że na części z języka polskiego będzie coś z "Dziadów". - A najbardziej się obawiam jutrzejszego egzaminu z matematyki - przyznał.

Daria Bit z IIIa stwierdziła, że stres owszem jest, ale bywało już gorzej. - Na przykład przed niektórymi dużymi sprawdzianami - mówiła. Ewelina Janik przygotowywała się z zeszytów z ostatnich trzech lat, a Natalia Haberkiewicz rozwiązywała przykładowe testy. - Trzeba było pracować przez całe trzy lata, a nie na szybko próbować się uczyć w ostatnim tygodniu czy dniu - mówiły dziewczyny.

Czy egzamin gimnazjalny ma dla zdających sens? - Nie bardzo - przyznają. - No bo, nie do końca odzwierciedla posiadaną wiedzę, można po prostu trafić akurat na to czego się nie umie - mówi Nicola Sowa. A może przynajmniej oswaja młodzież ze stresem, który będzie jej towarzyszył przez najbliższe lata edukacji? - Niekoniecznie. Podobno egzamin gimnazjalny jest trudniejszy nawet od matury, bo sprawdza wiedzę z wielu przedmiotów. Matura ma chyba węższy zakres - uważa Ewelina.

Dziewczyny zarzekają się, że o żadnych ściągach nie ma mowy. - Raczej nam zależy, żeby sprawdzić ile wiemy - mówią. - A poza tym, taka ściąga może przecież zatrzymać cały egzamin - przestrzegają.

Egzamin gimnazjalny już po raz trzeci odbywa się w zmienionej formie, czyli podzielony na trzy dni. - To dla uczniów pierwszy tak ważny egzamin - mówi Maria Czerwińska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy. - Uczniowie różnie reagują na stres. Zdarza się, że trema u osób bardzo ambitnych działa na niekorzyści, niektóre zadania wydają im się zbyt łatwe, więc zaczynają kombinować i na siłę szukać komplikacji - przyznaje dyrektorka ZSG, której córka znalazła się w gronie uczniów zdających w tym roku egzamin. - Stres jest, choć powtarzałam córce, że jeśli nie leniuchowała przez ostatnie trzy lata, wszystko powinno pójść dobrze - mówi Maria Czerwińska.

Jutro gimnazjaliści sprawdzą swoją wiedzę z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek podejdą do egzaminu z wybranego języka obcego.

materiał nadesłany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].