Rusza nowy cykl wykładów o historii ziemi raciborskiej
"Życie codzienne na raciborskiej wsi w latach 1935-1939" to tytuł wykładu, który 6 maja (wtorek) w Zamku Piastowskim w Raciborzu wygłosi Paweł Newerla.
Po raz kolejny już Powiat Raciborski i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej będą organizować spotkania dla miłośników historii ziemi raciborskiej w ramach projektu pt. "Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin". Początek spotkania o godz. 17.00.
Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej. Zwieńczeniem inicjatywy będzie publikacja zawierająca zarówno tegoroczne, jak i ubiegłoroczne wykłady.
Poniżej prezentujemy terminy i tematykę kolejnych przedwakacyjnych spotkań:
- 20 maja br., Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 17:00. Wykład pt. "Burzliwe życie śląskiego księcia - Felix von Lichnowsky (1814-1848)" wygłosi Leonard Fulneczek.
- 3 czerwca br. Zamek Piastowski w Raciborzu, godz. 17:00. Wykład pt. "Królewskie Gimnazjum Ewangelickie w Raciborzu - z górnośląskiej prowincji wielu wyznań i narodów do panteonu światowej nauki" wygłosi Grzegorz Wawoczny.
Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.
źródło: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Fot. ratibor24.wordpress.com
Ludzie
Prawnik, wydawca, dziennikarz i pasjonat lokalnej historii
Były wójt Krzyżanowic i radny powiatowy
świetna inicjatywa :)