Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wapienniki, skamieniałości i przyroda kamieniołomu w Mikołowie

W bieżącym odcinku cyklu o obiektach kopalnictwa w okolicach Raciborza, udamy się do Mikołowa-Mokre, do najbliższego nam kamieniołomu wapienia triasowego w woj. śląskim. Dalsze informacje poniżej.

Wapienniki, skamieniałości i przyroda kamieniołomu w Mikołowie

Na obszarze Śląska znaczenie surowcowe mają wapienie muszlowe z okresu Triasu (najstarszy okres ery mezozoicznej, trwał od 252,2 do 201,3 mln lat temu). Tworzą one pas o szerokości 15 km, ciągnący się na długości 100 km od Krapkowic na zachodzie aż po Olkusz i Chrzanów na zachodzie. Wapienie triasowe występują również lokalnie na południe od tego pasa w okolicach Mikołowa. W dzielnicy Mokre znajduje się Fiołkowa Góra (340 n.p.m.) zbudowana głównie z wapienia warstwy gogolińskiej.

Warstwa gogolińska – najniższa warstwa dolnego wapienia muszlowego Wyżyny Śląsko-Krakowskij, leżąca pomiędzy warstwą pstrych piaskowców, a warstwą wapienną formacji górażdżańskiej. Nazwa pochodzi od miejscowości Gogolin, gdzie po raz pierwszy formację tę opisano.

W zlokalizowany na Fiołkowej Górze kamieniołomie eksploatację wapienia już zaniechano.

W okresie triasu cały ten obszar zalany był przez morze, a dziś stanowi on fragment Garbu Mikołowskiego. Natknąć można się tam na skamieniałości liliowców, skorupy małży, zęby ryb, lub niewielkie kości gadów. Wapienie trasu stanowiły surowiec do wypalania wapna o czym świadczy choćby duża ilość zachowanych na obrzeżach kamieniołomu wapienników, których naliczyłem

13 szt. i pozostawione kopce już wypalonego wapna. Wapienniki znajdują się w złym stanie technicznym i wymagają koniecznej interwencji konserwatorskiej. Dziwi, że to chyba największe na Śląsku skupisko wapienników nie doczekało się do tej pory godnej ochrony i zaliczenia do listy zabytków techniki. Inicjatywa ta mogłaby wpisać się idealnie w nurt edukacji regionalnej.

Czas biegnie, wapienniki się rozpadają, a władze deklarują jedynie chęci (patrz link poniżej, rok 2009).

Link do wapienników: http://www.tvs.pl/12723,mikolow_chce_dolaczyc_do_szlaku_zabytkow_techniki.html

Kamieniołom ma kształt amfiteatralny. Ściany do 20m wysokości są dobrze zachowane. Teren jest mocno zarośnięty co utrudnia dostęp. Trwają starania by objąć to miejsce ochroną jako geologiczne stanowisko dokumentacyjne. Teren kamieniołomu ma również zostać w przyszłości zintegrowany

z powstającym w sąsiedztwie Górnośląskim Ogrodem Botanicznym pod patronatem m.in. Uniwersytetu Śląskiego. Kamieniołom jest oazą dla licznych gatunków roślin.

Linki do Górnośląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokrym:

http://www.sibg.org.pl/

http://www.wfosigw.katowice.pl/dzieci/new-page-2/slaski-ogrod-botaniczny.html

https://www.facebook.com/CEPiEMikolow

Wśród miast wspierających Górnośląski Ogród Botaniczny znajduje się również Raciborza.

Naszych publikacji nie należy interpretować jako przewodnika turystycznego. Ideą cyklu jest zapoznanie zainteresowanych internautów z bogactwem i różnorodnością geologiczno-krajobrazową naszych okolic. Nie zachęcamy do zwiedzania miejsc przez nas prezentowanych. Eksploracja obiektów obarczonych ryzykiem odbywa się na wyłączną odpowiedzialność uczestników.

W przyszłym tygodniu zaprezentujemy stare, unikatowe hałdy w Czerwionce-Leszczynach oraz nowoczesną hałdę w Jankowicach.

Grzegorz Pinior

JOOONYYY - grupa eksploracyjna

Zobacz także:

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].