W sobotę (10.08) opublikowaliśmy stanowisko Związku Pszczelarzy Polskich dotyczące protestu części mieszkańców, który jest związany ze zmianami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w Lubomi. Do naszej redakcji wpłynęła informacja protestujących dotycząca niniejszego stanowiska.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa rolnicy nie będą powoływani do odbycia ćwiczeń wojskowych w okresie kiedy natężenie prac w gospodarstwach jest wielkie.
Do naszej redakcji wpłynęło stanowisko Śląskiego Związku Pszczelarzy wraz z informacją urzędu gminy, które dotyczy zbiórki podpisów, która odbyła sie 14 lipca na trutowisku w Murckach podczas XXI Spotkania Pszczelarzy Śląskich.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bukowie przeprowadziło warsztaty z kulania klusek. Gospodyniom towarzyszyły dzieci z Marklowic, dla których gmina organizuje półkolonie.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że 8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół.
Z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, w pierwszej części naszego wywiadu rozmawiamy o studiach weterynarii i o wykonywanej pracy.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zwrócił się do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zmiany w prawie, które umożliwią ograniczenie eksportu polskiego drewna poza Unię Europejską. Lasy Państwowe dostarczają drewno głównie na polski rynek (jedynie 0,03% [trzy setne procenta] stanowi cały bezpośredni eksport) i są żywo zainteresowane...
Do 22 sierpnia 2024 r. można się starać o wsparcie na rozwój małych gospodarstw z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.
W okresie wakacyjnym lubomska biblioteka przygotowała wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. W ostatnim czasie odbył się piknik przy współpracy z kołem gospodyń wiejskich.
Z nowym wójtem Gminy Marklowice Wiesławem Miką rozmawiamy o koniecznych zmianach w funkcjonowaniu urzędu, pozyskiwaniu inwestorów, przyszłości bez kopalni i trwających w gminie inwestycjach.
4 sierpnia na wodzisławskim rynku odbył się tradycyjny jarmark staroci. Impreza jest organizowana w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i przyciąga tłumy pasjonatów z całego regionu.
Alojzy Twardzik jest byłym cieślą górniczym z artystycznym zacięciem. Od lat zbiera zabytkowe urządzenia rolnicze. Pan Alojzy stworzył nietypową instalację, aby podkreślić nazwę swojej ulicy - Rolniczej.
Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników w całym kraju. Niestety wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych.
10-letni wałach rasy śląskiej o imieniu Lorens G., którego właścicielem jest Maksymilian Galda z Bieńkowic otrzymał nagrodę publiczności podczas XV Pokazu Koni Wszystkich Ras. Coroczna impreza odbyła się w Krostoszowicach. Jej organizatorem było Stowarzyszenie Hodowców i Miłośników Koni Mustang.
18 lipca odbyła się sesja rady gminy, podczas której radni mieli przyjąć uchwałę w sprawie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zmiana ta pozwalałaby na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach, a temu sprzeciwia się część mieszkańców.
W Lubomi, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wprowadzone mają zostać zmiany, które pozwolą na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na prywatnych działkach. Sprawa budzi sprzeciw części mieszkańców, którzy zorganizowali protest. Do naszej redakcji trafiło pismo, które przeciwnicy wystosowali do firmy Tauron Zielona Energia.
Do naszej redakcji zwrócili się mieszkańcy sołectwa Bełsznica w Gorzycach z prośbą o nagłośnienie sprawy dwóch martwych zwierząt, na które natrafili podczas spaceru.