Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, tylko 14 dni mają organizacje pszczelarskie lub indywidualni pszczelarze na zaakceptowanie umowy o przyznanie im pomocy na zaplanowane inwestycje.
Rodzina pszczela to niezwykła społeczność, złożona z konkretnych osobników. Każdy owad ma swoje wyznaczone zadanie. Jak długo żyje pszczoła? Na jakie odległości może latać? Na te i inne ciekawe pytania odpowiada Mikołaj Klon, absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, pszczelarz, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie...
Uczniowie technikum weterynaryjnego spotkali się z prezesem koła pszczelarzy w Czernicy - Adamem Barnabasem aby porozmawiać o pszczołach i pszczelarstwie.
Koło Pszczelarzy w Rogowie od 2016 roku prowadzi spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu wodzisławskiego. Pszczelarze chcą w ten sposób przekazać cenną wiedzą o tym jak wielkie znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły. Jedno ze spotkań odbyło się w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Rydułtowach.
Jak informuje ARiMR tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie do przezimowanych rodzin pszczelich. To już kolejny nabór wniosków o to dofinansowanie. W tym roku stawka płatności znacząco wzrosła i wynosi 50 zł. Dotychczas Agencja zarejestrowała blisko 38 tys. wniosków.
Kto jak kto, ale pszczelarze z Czernicy nie mogli zapomnieć o Światowym Dniu Pszczół. Dlatego 21 maja przy Zameczku w Czernicy zorganizowali plenerowy festyn dla małych i dużych, podczas którego odsłonięty został pomnik wdzięczności człowieka dla... pracowitej pszczoły.
Jeszcze tylko do 31 maja można ubiegać się o wsparcie do przezimowanych rodzin pszczelich z budżetu krajowego w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. W bieżącym roku stawka płatności wynosi 50 zł. Dotychczas do placówek ARiMR wpłynęło ponad 25 tys. wniosków.