Rybnicka instalacja ma upamiętnić wszystkich Ślązaków doświadczonych przez brutalne wydarzenia z 1945 roku, w szczególności rybniczanki i rybniczan, dotkniętych wywózkami do sowieckich łagrów, gdzie wielu z nich zginęło.
9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Partie układają listy, co rodzi masę wewnętrznych konfliktów. Jeden z nich dotyczy naszego województwa i tego, kto będzie mieć 1. miejsce na liście Lewicy. Senator Maciej Kopiec i reszta działaczy Nowej Lewicy chcą, żeby liderem był europoseł Łukasz Kohut, jednak nie jest to pewne, stąd spór.
Zarząd Województwa Śląskiego już po raz 25 we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice i Śląskim Oddziałem Towarzystwa Urbanistów Polskich organizuje konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Oficjalnym partnerem wydarzenia jest Śląski Związek Gmin i Powiatów, który od wielu lat...
21-letnia Sara znalazła się w gronie półfinalistek Miss Polski 2024. Jednocześnie jest jedną z 6 mieszkanek województwa śląsakiego, która dostała się do półfinału konkursu.
Miasto Rybnik przeznacza około 3 mln zł rocznie na utrzymanie Zabytkowej Kopalni Ignacy. Dzięki porozumieniu z marszałkiem, jedna trzecia tej kwoty pochodzić będzie z budżetu województwa.
Minister Edukacji Barbara Nowacka powołała Aleksandrę Dylę do pełnienia obowiązków Śląskiego Kuratora Oświaty. Akt powołania wręczył Wojewoda Śląski Marek Wójcik. Dyla zastąpi Urszulę Bauer, którą odwołano pod koniec ubiegłego roku.
W ciągu tegorocznego świątecznego weekendu na drogach województwa śląskiego doszło do 5 wypadków, w których na szczęście nikt nie zginął, a 5 osób zostało rannych. Zatrzymano 39 nietrzeźwych kierowców. W ciągu czterech dni doszło do 511 kolizji drogowych.
Uchwała antysmogowa obejmuje teren całego województwa i w założeniach powinna być z równą mocą egzekwowana w każdej gminie. Badanie Polskiego Alarmu Smogowego pokazało, że założenia rozmijają się z rzeczywistością a stan egzekucji przepisów antysmogowych pozostawia wiele do życzenia.
W katowickiej katedrze, w dzisiejszą uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy świętej, nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi nałożył paliusz abp. Adrianowi Galbasowi. Jak informuje katowicka kuria, jest to znak więzi metropolity z następcą św. Piotra oraz władzy, którą sprawuje w jedności z Kościołem Rzymu.
Tomasz Twardoch, mieszkaniec Zabrza, to człowiek patrzący na świat przez techniczne okulary. Na przełomie wieków postanowił zbudować elektrownię wodną w Rudach na rzece Ruda. Dziś to inwestycja, która może służyć za wzór ekologicznego rozwiązania, choć wiele lat temu pomysł ten wywoływał wiele emocji, również negatywnych. -...
- Bardzo się cieszę z bogactwa tego naboru, z tego, że w konkursie wzięło udział 12 miast - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej, podczas której przewodnicząca Panelu Ekspertów Suvi Innila przedstawiła wyniki I etapu naboru na Europejską Stolicę Kultury 2029. To etap, na którym...
- Coraz bliżej budowy Zbiornika Kotlarnia - informują Wody Polskie. Są znane koncepcje dla obiektu, który miałby powstać w gminie Bierawa w województwie opolskim – miejscowości sąsiadującej z gminą Kuźnia Raciborska w województwie śląskim.
W zawodach zwyciężyli Hanna i Franciszek Wybraniecz Książenic, którzy zebrali 4,798 kg grzybów, a także Krzysztof Rydzkowski z Rybnika, który znalazł największy okaz o wadze 280 g.
Sołectwo Błażejowice, które należy do parafii pw. św. Jerzego w Sławikowie, w skład której wchodzą jeszcze Lasaki i Miejsce Odrzańskie było organizatorem tegorocznych dożynek parafialnych.
W Rudniku Wielkim w powiecie częstochowskim odbyły się tegoroczne obchody Wojewódzkiego Święta Plonów.
1 sierpnia nastąpiła zmiana nazwy wieloletniej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Od dziś uczelnia nosi nazwę Akademia Pożarnicza, co uwzględnia oraz podkreśla jej rozwój dydaktyczny i naukowy. Absolwenci tej uczelni pełnią służbę we wszystkich komendach PSP na terenie całej Polski.
- Czasami mi krew w żyłach staje - mówi wprost Gerard Fitzoń ze Sławikowa, kiedy spogląda na ruiny dawnego mostu. Wsie dzieli Odra, łączy jedynie prom, który dla miejscowych nierzadko jest przekleństwem. Chcieliby przeprawę, bo teraz, kiedy prom nie działa, pozostaje tylko objechanie powiatu raciborskiego dookoła. Problem z punktu Katowic...