Z dr Zofią Czechlewską, choreografką, tancerką i instruktorką, autorką książki Polskie tańce narodowe, koresponduje ks. Łukasz Libowski.
Powiatowy Stół Gospodarczy ma służyć wymianie doświadczeń oraz wsłuchiwaniu się w potrzeby przedsiębiorców. Kto skorzystał z zaproszenia i przyjechał do Szymocic?
Uroczyste wręczenie i podpisanie umów zorganizowano w Chałupkach, w tworzonym tam Centrum Górnej Odry. Przekazywali je Członek Zarządu Województwa Śląskiego Beata Białowąs oraz radny wojewódzki Jarosław Szczęsny. - Ponad 2,6 mln złotych trafi tutaj, dzisiaj do państwa z łącznej kwoty 9 mln złotych przeznaczonych na ten cel - wyliczała...
Rodzinne ogrody działkowe mogą otrzymać jednorazowo 50 tys. zł. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na: prace budowlane, modernizację alei i dróg ogrodowych wraz odwodnieniem, zakup zbiorników wody deszczowej oraz meliorację.
Bożydar Nosacz czyta między wierszami. Jest trochę śmiesznie, ale też trochę strasznie (jeśli się nad tym głębiej zastanowić).
W Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej następuje podpisanie listu intencyjnego, dotyczącego budowy zbiornika Kotlarnia. Łącznie 5 interesariuszy ma wyrazić wspólną wolę i chęć budowy zbiornika, który będzie minimalizował skutki powodzi i suszy, a także stworzy przestrzeń do rekreacji. "Na żywo" transmitujemy...
W sobotę 19 czerwca na stadionie OSiR w Raciborzu odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo – Pożarnicze Drużyn OSP w/g regulaminu CTIF oraz Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Otwarcia zawodów dokonał Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Mirosław Synowiec. Poniżej obszerna relacja zdjęciowa w galerii.
Gospodynie z Tworkowa wygrały w kategorii potraw regionalnych. Ich koleżanki z Zabełkowa zajęła II miejsce w kategorii potraw inspirowanych tradycją. Wśród laureatów Śląskich Smaków znalazła się również Fundacja Stare Opactwo w Rudach oraz firma Las Huberta z Rud.
Z wieży pałacu w Rzuchowie strzelano do powstańców śląskich. Nazwiska poległych żołnierzy są wykute na niewielkim pomniku, który znajduje się na terenie parku pałacowego. 3 czerwca zorganizowano tu uroczystość poświęconą upamiętnieniu III powstania śląskiego. Rozpoczęło się od mszy, następnie parlamentarzyści i samorządowcy...
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu rozbili międzynarodową grupę przestępczą. Przestępcy legalizowali cudzoziemcom pobyt na terenie RP.
Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej mówił na ostatniej sesji o liście intencyjnym, który ma zostać podpisany w sprawie budowy Zbiornika Kotlarnia. – To porozumienie jest na samym finiszu – informował burmistrz radnych miejskich.
3120 mieszkańców województwa śląskiego skorzystało z akcji „Zaszczep się w majówkę”. W ostatnim dniu tego ogólnopolskiego wydarzenia również nie zabrakło chętnych, by się zaszczepić i już od godziny 4 rano ustawiała się kolejka do mobilnego punkt szczepień.
– Pierwszym etapem jest uznanie języka śląskiego za język regionalny. Później uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną – mówi europoseł Łukasz Kohut o drodze Ślązaków do stania się narodem.
Marszałek Jakub Chełstowski zapowiedział, że w 2023 roku ukaże się serial opowiadający o przełomowym okresie w dziejach Śląska przez pryzmat zwykłych ludzi.
O znaczeniu powstań śląskich i planach związanych z obchodami stulecia tych wydarzeń w regionie rozmawiali uczestnicy konferencji „100-lecie Powstań Śląskich”, która została zorganizowana 29 marca przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Uczestniczyli w niej marszałek...
Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze zasady dotyczące sprawowania liturgii Triduum Paschalnego w czasie pandemii.
Publikujemy dane na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Jastrzębiu-Zdroju, powiatach raciborskim, rybnickim i wodzisławskim, a także w Rybniku i Żorach (infografika).