Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Unia Turza Śląska upokorzona u siebie w meczu z Cariną Gubin [ZDJĘCIA] 

Unia Turza Śląska przegrała aż 0:5 z Cariną Gubin i coraz mocniej zbliża się do spadku z III ligi. Gole dla gości zdobyli Dominik Więcek (2), Błażej Żarkowski, Bartosz Rutkowski i Przemysław Haraszkiewicz.

Majówka w Rodzinnym Parku Rozrywki. Kino pod chmurką, wielkie bańki, dmuchańce i piana party [ZDJĘCIA] 

W dniach od 1 do 4 maja na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza trwa długi majówkowy weekend z mnóstwem atrakcji dla całej rodziny.

Śnięte tołpygi dryfują w Zalewie Rybnickim, na padłych rybach żerują ptaki [ZDJĘCIA] 

Dlaczego w Zalewie Rybnickim padło wiele ryb? To pytanie pojawia się na ustach mieszkańców, którzy w majówkowy weekend wybrali się w rejon zbiornika, by zrelaksować się w miłych okolicznościach przyrody. Jednak nieprzyjemny zapach i widoki...

Nowe stawki podatku od środków transportu w Wodzisławiu. Przedsiębiorcy mówią o braku dialogu i utracie zaufania 

W listopadzie wodzisławscy radni zdecydowali o podwyżce podatków, która dotknęła firmy mające swoją siedzibę w Wodzisławiu Śląskim. Mocno ucierpiał transport. Ustawę zmieniono pod koniec marca, po całej sytuacji pozastał jednak niesmak.

Rada Sołecka zwyciężyła w I edycji Bojanowskiej Ligi Wsi 

1 maja 2025 roku w Bojanowie odbył się niecodzienny turniej – Bojanowska Liga Wsi. W różnych kategoriach – sportowych, zręcznościowych, a nawet humorystycznych – rywalizowały ze sobą drużyny składające się z członków różnych organizacji...

Wodzisławskie amazonki świętowały swoje 20-lecie [ZDJĘCIA] 

Wodzisławskie Stowarzyszenie Amazonek powstało 20 lat temu z wielkiego zapotrzebowania społecznego na tego typu organizacje. 28 kwietnia stowarzyszenie obchodziło swój jubileusz, na który zaprosiło społeczniczki z całego regionu. 

Cmentarz Ewangelicki w Raciborzu. O sobocie, która pochyliła się nad przemijaniem [REPORTAŻ] 

Nazywają je ogrodami pamięci, świadectwem historii albo dziedzictwem kultury, ale pod tymi wzniosłymi nazwami kryje się prosta opowieść o mijaniu, którego doświadczamy wszyscy. Cmentarze – jak odczarować słowo, które u wielu z nas wywołuje...

Ameryka jest słodka. Młodzież z DLO w Raciborzu posmakowała jej z bliska 

- Podróż życia - mówi o niej Zuzanna, tegoroczna maturzystka. - Żadna szkoła nie zorganizuje takiej wycieczki, jaką my przeżyliśmy - podkreśla Anna Jakubowska, nauczyciel w DLO. - Niepowtarzalność tego wyjazdu przekonała mnie, by jechać...

Podwyżka opłaty za śmieci w Raciborzu tylko zamrożona. Czy wstrzymują ją wybory prezydenckie? 

Przewodniczący rady miasta w Raciborzu - Mirosław Lenk oznajmił na kwietniowej sesji, że prawdopodobnie w maju projekt podwyższenia stawki za wywóz śmieci o ok. 30% wróci pod obrady. Jego zdaniem wzrost tej opłaty jest konieczny.

Odra Wodzisław znów bez punktów. Minimalna porażka z Polonią Łaziska Górne [ZDJĘCIA] 

Odra Wodzisław przegrała trzeci mecz z rzędu, tym razem ulegając na własnym stadionie Polonii Łaziska Górne 0:1. Jedyna bramka padła po rzucie karnym w końcówce pierwszej połowy. Gospodarze byli bliscy wyrównania, ale zabrakło jak zawsze...

Unia Turza Śląska upokorzona u siebie w meczu z Cariną Gubin [ZDJĘCIA] 

Unia Turza Śląska przegrała aż 0:5 z Cariną Gubin i coraz mocniej zbliża się do spadku z III ligi. Gole dla gości zdobyli Dominik Więcek (2), Błażej Żarkowski, Bartosz Rutkowski i Przemysław Haraszkiewicz.

Majówka w Rodzinnym Parku Rozrywki. Kino pod chmurką, wielkie bańki, dmuchańce i piana party [ZDJĘCIA] 

W dniach od 1 do 4 maja na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki Trzy Wzgórza trwa długi majówkowy weekend z mnóstwem atrakcji dla całej rodziny.

Śnięte tołpygi dryfują w Zalewie Rybnickim, na padłych rybach żerują ptaki [ZDJĘCIA] 

Dlaczego w Zalewie Rybnickim padło wiele ryb? To pytanie pojawia się na ustach mieszkańców, którzy w majówkowy weekend wybrali się w rejon zbiornika, by zrelaksować się w miłych okolicznościach przyrody. Jednak nieprzyjemny zapach i widoki...

Westfalska Ławka (XIII). Kto robi na grubie, a kto chodzi z pukeltaszom 

Do szkoły poszedłem we wrześniu 1946 roku. Miałem czarną kamienną tabliczkę w drewnianej ramce, przy której na jednym sznurku zwisał wilgotny szwam (prawdziwa gąbka) a na drugim sznurku była sucha ścierka.

Westfalska Ławka (XII). O losach śląskich synków 

Po niedługim czasie od przejścia frontu, szedł szosą do pszowskiej kopalni na zmianę popołudniową. Ze szychty wrócił do domu po blisko trzech latach.

Westfalska Ławka (XI). O komandirach i śląskiej riebjacie 

Sąsiadka, która „przegoniła” szupoka, zadziwiła nas swoją nieugiętością w stosunku do ludzi w mundurach. „Wstępną wizytówką” naszych domów był haźlik (ustęp, wychodek, sławojka), w którym musiało być czysto. A że Iwany nie umieli prawidłowo korzystać z haźlika, to był on przez nich stale zafajdany.

Westfalska Ławka (X). Wiela było godzin, jak Ruscy do nas wleźli? 

Na początku 1945 roku nie uciekał z Kokoszyc Ortsbauernführer, którym ktoś musiał być, a już lepiej, gdy był nim człowiek miejscowy. Nie uciekał szupok Sacks, dla którego była to służba zastępująca żołnierską, ze względu na słaby wzrok. On zawsze wyprzedzał rowerem innych szupoków i wołał do nas, dzieci bawiących się na...

Westfalska Ławka (IX). Wrogowie, którzy stali się przyjaciółmi 

Minął może rok od mojego powrotu z Bad Ziegenhals, gdy byłem świadkiem dziwnego i nie rozumianego przeze mnie zdarzenia: dróżką prowadzącą do domu naszych sąsiadów jechał na rowerze szupok, któremu sąsiadka wyszła naprzeciw.

Westfalska Ławka (VIII). O szfesterach, które straszyły dzieci szupokym 

Matka usilnie starała się o powrót ojca z Westfalii i słała pisma do arbeitsamtu w Rybniku i w Lünen, skąd nadeszła informacja, że polski górnik nie może być zwolniony na urlop z powodów zawodowych. Matka była nieustępliwa, co poskutkowało zwolnieniem ojca w połowie roku 1942. Mimo że w Lünen ojciec miał status górnika polskiego,...

Westfalska Ławka (VII). Grzechy dzieciństwa 

Dla Walentego Kurzidema z Ligoty Tworkowskiej początek wojny był również dramatyczny, a to z tego powodu, że był przed wojną polskim sołtysem, co mieli mu za złe tamtejsi niemco-Ślązacy. Oni to spowodowali, że Kurzidema zabrano do Dachau. Rozpacz zmąciła racjonalne myślenie jego najbliższym.

Westfalska Ławka (VI). Honorowy wystrzał w niebo 

W pierwszą wojenną niedzielę (3 IX 1939) wychodzący z pszowskiego kościoła ludzie natknęli się na braci G., skaczących po polskim orle, którego udało im się zerwać z wysokiej iglicy pomnika upamiętniającego przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Do złoczyńców podszedł Konstanty Kowol, człowiek w Pszowie znany, poważany...

Westfalska Ławka (V). Kwiatki dla niemieckich żołnierzy 

W połowie lat trzydziestych atmosfera polityczna była mocno napięta. Nadodrzańskie dzieci, pasące krowy po niemieckiej stronie rzeki, wołały do dzieci po polskiej stronie: Poloku! Poloku! Za pół roku bydzie cie mioł Hitler w piekaroku! Dzieci z polskiej strony odpowiadały: Jak nasz Pilzucki (Piłsudski) fonsym ruszy, to wasz Hitler do...

Westfalska Ławka (IV). Z Westfalii do nowej Polski 

Po pierwszym i drugim nieudanym powstaniu, ówcześni wielcy tego świata postanowili rozstrzygnąć konflikt na podstawie plebiscytu. Wtedy nasiliła się propaganda każdej ze stron. Agitatorzy działający wśród Ślązaków we Westfalii skutecznie mącili umysły wielu ludziom, którzy potem zostawiali rodziny na łasce losu, wyjeżdżając...

Westfalska Ławka (III). O bohaterach, którzy szli prosto do nieba 

W roku 1906 Pszowem wstrząsnęła tragedia. Franciszek Chrószcz zastrzelił żandarma Rothe, który przyszedł z kopalnianym murarzem do jego ziemianki, by rozebrać kuchenny piec. Chrószcz nie podporządkował się wcześniejszym nakazom, co miało uniemożliwić dalsze tam zamieszkiwanie. Gdy żandarm padł trupem, murarz pognał w stronę kopalni,...

Westfalska Ławka (II). Wszystko zaczęło się od Leopolda 

Mój pradziadek, Leopold Kowalik, urodził się piątego kwietnia 1840 roku w Pszowie. Tam się ożenił i z rodziną wiódł biedne życie; szukał więc lepszego bytu dla swojej rodziny, w czym pomógł mu przypadek.

Westfalska Ławka – książka, która z górnika uczyniła pisarza 

Wiceminister górnictwa przeczytał książkę jednym tchem, a rozchodziła się w zawrotnym tempie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. My postanowiliśmy ją przedstawić naszym czytelnikom w odcinkach. Oczywiście za zgodą autora Andrzeja Piontka, który pisarzem został trochę z przypadku.

Old good Rybnik czyli dobra firma inżyniera Malinowskiego 

Córka Władysława Malinowskiego, Józefa Janulek, wspomina największą firmę budowlaną w przedwojennym Rybniku

Krzysztof Tarnowski – wspomnienie polonistki [25 lat po zabójstwie] 

Piątkowe popołudnie. Ósma godzina lekcyjna. Każdy uczeń o tej porze myśli już tylko o pójściu do domu. Nareszcie weekend. Żegnaj budo! A tu drzwi B-2-7 otwierają się, Krzyś wolno wsuwa głowę. – Ale lekcja polskiego dzisiaj będzie, prawda? – pyta z nadzieją. – Będzie Krzysiu – odpowiada nauczycielka.

Podróż sentymentalna linią 177   

W kwietniu mija 14 lat od zamknięcia linii kolejowej Racibórz – Głubczyce dla ruchu pasażerskiego. Wyruszam w podróż sentymentalną linią 177, która służyła mieszkańcom naszego regionu przez 55 lat. Dziś pozostałością po okresie świetności kolei są zabytkowe budynki stacji i wspomnienia ludzi, którzy chcieli się nimi ze mną podzielić.

Rybnik we wspomnieniach najstarszych mieszkańców 

Helena Lużyna z Rybnika urodziła się w roku, gdy świat usłyszał o Sarajewie po raz pierwszy. Jej małżeństwo trwało szczęśliwie 66 lat. Pamięta, jak młody człowiek z Raciborza starał się o jej rękę, a ona mu tego nie ułatwiała. Musiał się powysilać, powalczyć z konkurencją, kupić niejeden bukiet.

Zobacz więcej