Budo Gala 2014 w PWSZ
Wielkimi krokami zbliża się III Interdyscyplinarny Festiwal Kultury i Sztuki Japonii w Raciborzu, czyli Budo Gala 2014. Tegoroczna edycja zapowiada się ciekawie. Oprócz pokazów mistrzów, warsztatów zaplanowano seminarium dla miłośników kultury i sztuki kraju Kwitnącej Wiśni. W tym roku przedsięwzięcie odbędzie się w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu.
Racibórz, Słowackiego 55
Tym razem nie w Arenie Rafako, a w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu spotkają się miłośnicy wschodniej kultury i sztuki. III Interdyscyplinarny Festiwal Kultury i Sztuki Japonii, czyli Budo Galę 2014 zaplanowano na 10-12 października. Wydarzenie otworzy sympozjum w auli PWSZ. - Prelekcje rozpoczną się o godz. 17.00. Organizowane są bezpłatnie, jak cała Budo Gala, więc zapraszamy wszystkich amatorów kultury, historii oraz wschodnich sztuk walki. Podobne sympozjum odbyło się w Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Organizując tego tupu spotkania chcemy przybliżyć ludziom sztuki walki, wytłumaczyć im czym one są i co się na nie składa - tłumaczy Jacek Ostrowski, pomysłodawca Budo Gali.
Co w programie? Mariusz Szmerdt, światowej klasy artysta sumi-e, wygłosi wykład dotyczący kaligrafii i kultury Japonii. Zbigniew Karalus (5 dan Tai Jutsu) opowie o sztuce walki Ninjutsu (Ninja). Natomiast Dariusz Otocki (8 dan Jujitsu) i Przemysław Burzyński (5 dan Hakkodenshin ryu Jujutsu) przygotowali prezentację historii Ju-jitsu. - W poprzednich latach w piątki odbywały się zajęcia fizyczne, tym razem postawiliśmy na część teoretyczną – mówi Jacek Ostrowski.
Kulminacja III Budo Gali odbędzie się tradycyjnie w sobotnie popołudnie (godz. 17.00), ale tym razem w auli PWSZ. - W tym roku mamy ograniczony budżet, dlatego nie będzie zagranicznych gości. Mimo to mam nadzieję, że program tegorocznej Budo Gali spodoba się odbiorcom- mówi Karol Łaciok, jeden z organizatorów tegorocznej Budo Gali. Do Raciborza przyjadą największe sławy wschodnich sztuk walki z całego kraju. Widzowie będę mogli zobaczyć prezentacje poszczególnych szkół i stylów walki. - Swój udział w festiwalu zapowiedzieli już między innymi: Dariusz Otocki (8 dan Jujitsu), Jacek Chęciński (8 dan jiu-jitsu), Przemysław Burzyński (5 dan Hakkodenshin ryu Jujutsu), Zbigniew Karalus (5 dan Tai jutsu), Adam Majchrzak (3 dan Iaido, 2 dan Jodo). Lista będzie aktualizowana na profilu Budo Gali w portalu Facebook. Wymienione osoby już wcześniej nas odwiedzały, mają wysokie stopnie w sztuce oraz osiągnięcia sportowe – zapewnia Karol Łaciok.
W niedzielę odbędą się bezpłatne warsztaty, związane z treningiem sztuk walki, z udziałem zaprzyjaźnionych mistrzów z całej Polski. Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest wcześniejsza rejestracja.
Podobnie jak w ubiegłym roku festiwalowi przyświecać będzie akcent charytatywny, bowiem organizatorzy nie zapomnieli o zbiórce plastikowych nakrętek dla Kuby Karwańskiego, chorego na czterokończynowe porażenie mózgowe. - Prosimy, aby w pomoc dla Kuby przyłączyli się wszyscy, nie tylko osoby związane z Budo Galą. Im więcej zbierzemy nakrętek, tym lepszą chłopak uzyska pomoc - apelują organizatorzy III Interdyscyplinarnego Festiwalu Kultury i Sztuki Japonii. W ubiegłym roku, dzięki akcji zbierania zakrętek, udało się zebrać fundusze na nowy wózek inwalidzki dla Kuby. Chłopiec wymaga stałej opieki, rehabilitacji i pomocy. Wiążą się z tym spore wydatki finansowe, które trudno udźwignąć samotnie wychowującej go mamie. Głównym punktem zbiórki zakrętek w tym roku jest restauracja Dzika Róża przy ul. Jana Pawła 14 w Raciborzu. Nakrętki można również zanosić do firmy Elmarko-Bud ul. Bosacka 52D w Raciborzu.
Więcej informacji na temat trzeciej edycji Budo Gali dostępnych jest na stronie www.budogala.pl oraz na fanpage Budo Gala 2014 w portalu FB.