Festiwal Odkrywców
Wszystkich ciekawych świata, zarówno tych dużych, jak i małych, serdecznie zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Odkrywców, która odbędzie się w niedzielę 29 maja od 14.00 do 18.00 na Bulwarach Nadodrzańskich (lewy brzeg).
Każdy odwiedzający będzie mógł dla siebie wybrać odpowiednie stanowisko, przy którym czeka go mnóstwo zabawy w postaci różnych zadań. Czasem będzie trzeba użyć głowy, czasem siły, przyda się też wyobraźnia oraz sprawna ręka i oko.
Partnerami wydarzenia są szkoły, stowarzyszenia i instytucje, które specjalnie na ten dzień przygotowały wiele ciekawych wyzwań. Do dyspozycji odwiedzających będą atrakcje takie jak: budowa pierwowzoru aparatu fotograficznego camera obscura oraz przenośnych zegarów słonecznych, wyciskanie soku na rowerku spinningowym, albo obserwowanie plam na Słońcu przy pomocy teleskopu. CKZiU nr 1 pokaże na czym polega kuchnia molekularna, do czego można wykorzystywać drony i udowodni, że chemia jest wszędzie. Na wiele atrakcji możemy liczyć ze strony przedstawicieli CKZiU nr 2 "Mechanik". Będzie fotobudka i darmowe, pamiątkowe zdjęcia, a dla wszystkich wygłodniałych strefa gastro.
Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, udostępni w swoim namiocie eksponaty podobne do tych, jakie znajdują się Strefie Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Ich stanowisko będzie świetnym uzupełnieniem oferty, którą na co dzień można znaleźć w SOWIE.
Osób, które już odwiedziły SOWĘ nie trzeba specjalnie zachęcać do przyjścia na Festiwal Odkrywców, bo poznały już czym jest nauka przez zabawę. Ci zaś, którzy jeszcze nie wiedzą, mają okazję przekonać się ile radości można czerpać z samodzielnego odkrywania i poznawania otaczającego nas świata.
– Chciałabym serdecznie podziękować prezydentowi Raciborza Dariuszowi Polowemu oraz Muzeum w Raciborzu za wsparcie tego przedsięwzięcia i za wiarę w to, że taka nieoczywista forma zdobywania wiedzy jest skrojona idealnie na dzisiejsze oczekiwania rodziców, których dzieci mnóstwo czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych. Tego typu przedsięwzięcie niejako „zmusza” do czerpania radości ze zdobywania wiedzy oraz pobudza kreatywność i wyobraźnię – mówi Joanna Stanisz-Cebula, kierownik SOWY.
Warto przypomnieć, że SOWA to inicjatywa ministra edukacji i nauki, której partnerem merytorycznym jest Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Wpisuje się w programy realizowane przez ministerstwo w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki, mające na celu popularyzację i upowszechnianie nauki oraz badań naukowych. SOWA promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość i poczucie sprawczości.
– Głęboko wierzę w to, że oferta proponowana przez raciborską SOWĘ przekłada się na wzrost zainteresowania nauką w społeczeństwie, motywuje do wyboru ścieżki edukacyjnej i kariery naukowej, buduje zaangażowanie, wzmacnia wiarę w siebie, uczy pracy zespołowej i zmienia postawę z biernej na aktywną – dodaje Stanisz- Cebula.
Do zobaczenia na Festiwalu Odkrywców!