Filmy, inscenizacja historyczna i patriotyczny bieg, czyli Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu
Podajemy program miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze Wyklęci to zbiorcza nazwa dla antykomunistycznego narodowego podziemia, które wywodziło się z takich organizacji polskiego państwa podziemnego jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Wolność i Sprawiedliwość, Narodowe Siły Zbrojne. Po roku 1945r. walczyli oni zbrojnie z władzą komunistyczną i nie skorzystali z amnestii z 1947r. Swoją walkę kontynuowali jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Ocenia się, że w walce ze służbą bezpieczeństwa zginęło ok. 7 tysięcy Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim żołnierzem podziemia niepodległościowego był Józef Franczak ps. Laluś. Zginął z rąk SB 21 października 1963 roku.
Wywieś flagę
3 lutego 2011 r. Sejm Rzeczpospolitej Polski uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Zachęcamy do wywieszenia flagi narodowej w tym dniu i do przyłączenia się do raciborskich obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych - czytamy w komunikcie raciborskiego magistratu.
Lekcje patriotyzmu
W tym tygodniu od 24 - 28 lutego, jedna z lekcji historii w każdym z oddziałów raciborskich szkół podstawowych poświęcona będzie popularyzacji wiedzy historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych. Jedną z lekcji przeprowadzi prezydent Dariusz Polowy. Uczniowie zachęcani są także do wzięcia udziału w konkursach historycznych: "Żołnierze Wyklęci 1944-1963" oraz "II Wojna i czasy powojenne we wspomnieniach" organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 15 z Oddziałami Sportowymi pod honorowym patronatem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego.
Filmy w "Strzesze"
W czwartek 27 lutego zapraszamy do Domu Kultury Strzecha na seans filmów historycznych. Początek o godz. 18.00. W repertuarze:
- "Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi"
- "Walerian Tumanowicz. Historia nie tylko rodzinna"
Msza i inscenizacja na rynku
- W sobotę 29 lutego zapraszamy na rynek na inscenizację militarną odbicia polskich więźniów z rąk Urzędu Bezpieczeństwa z udziałem grup rekonstrukcyjnych i sprzętu z epoki. Rozpoczęcie inscenizacji, w której udział weźmie grupa 30 rekonstruktorów, planowane jest na godzinę 12.00. Dla widzów przewidziano dodatkowe atrakcje: wystawę militariów, ognisko i gorący poczęstunek grochówką - informuje raciborski magistrat.
Program:
- 10.00 zbiórka na raciborskim rynku
- 10.15 msza święta w kościele pw.WNMP
- 12.00 rozpoczęcie inscenizacji
Dwa biegi
W niedzielę 1 marca zostaną zorganizowane dwie imprezy sportowe. "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" odbędzie się tuż przed Biegiem Twardziela w Arboretum Bramy Morawskiej.
- Start biegu "Biegu Pamięci Żołnierzy Wykletych" - godz. 10.00
- Dystans: 1963 m. Dystans nie jest przypadkowy, bo właśnie w 1963 roku zginął Józef Franczak, ostatni żołnierz polskiego podziemia antykomunistycznego.
- Limit zawodników: 190 osób
- Zapisy prowadzone są TUTAJ.
- Bieg twardziela - jeden z najbardziej wymagających biegów raciborskich. Bieg rozgrywany jest na dystansie ok. 7 km.
Spotkanie w bibliotece
- W poniedziałek 2 marca zapraszamy do raciborskiej książnicy na spotkanie z reporterem specjalizującym się w historii polskiego komunizmu Piotrem Lipińskim - informuje UM Racibórz.
- Początek spotkania - godz. 18.00
- Miejsce - MiPBP w Raciborzu, ul. Kasprowicza 12
źródł: UM Racibórz, oprac. ż