Industriada w Zabytkowej Kopalni Ignacy
W sobotę, 3 września, już po raz 13. ruszy Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. Na rybnicką odsłonę wydarzenia, tradycyjnie zaprasza Zabytkowa Kopalnia Ignacy. Tegoroczna edycja Industriady to przede wszystkim celebrowanie wszelakich możliwości spędzenia czasu wolnego. Dlatego też w programie znalazło się miejsce na warsztaty, gry i zabawy dla dzieci, pokazy kulinarne, prezentacje rękodzieła (rzeźby), koncert zespołu Taraka oraz prawdziwy HIT, czyli „Dyskoteka pod szybami”, którą poprowadzi Hirek Wrona.
Rybnik, Ignacego Mościckiego 3
Program 13. Industriady w Zabytkowej Kopalni Ignacy:
- 12.00-19.00 zwiedzanie kopalni (w tym pokazy pracy maszyny parowej w kompleksie Kościuszko)
Wstęp płatny. Bilety w kasie kopalni.
- 12.00-19.00 Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA, czyli mini centrum nauki)
Wstęp płatny. Bilety w kasie kopalni.
Bezpłatne atrakcje:
- 15.00-17.00 Warsztaty kreatywne w budynku sprężarkowni (zatopione statki, kolorowy promyk w czuprynie, świetlista cera, kapslem po mapie).
- 15.00-18.00 Pokaz kulinarny z Mateuszem Krojenką - finalistą programu MasterChef (na placu kopalni)
- 15.00-20.00 Prezentacja prac Lecha Cesarza, autora rzeźb w drewnie o tematyce sakralnej oraz dekoracyjnej. Jego prace znajdują się w prywatnych galeriach w całej Europie.
- 16.00-17.00 Spektakl familijny "Księżycowe opowieści" w wykonaniu "Lufcika na korbkę" (w Parku Pary za budynkiem szybu Głowacki)
- 17.00-20.00 Zabawy dla każdego: bańki mydlane, przeciąganie liny, żonglerka, rodzinne konkursy (plac zabaw w głębie Parku Pary)
- 19.00-20.30 Koncert zespołu TARAKA
Słowiańska muzyka w połączeniu z elementami żydowskimi oraz cygańskimi, w nowoczesnych aranżacjach. Zespół powstał w 2012 roku. Jego założycielem, pomysłodawcą, autorem piosenek jest solista Karol Kus (kompozytor, producent, autor tekstów takich przebojów jak „Nie kłam, że kochasz mnie”, „Barwy Szczęścia” i wielu innych). Grupa występuje w bardzo ciekawym, rozbudowanym składzie instrumentalnym. Jest coraz bardziej znana w Polsce, wystąpiła m.in. w 2018 roku podczas Polsat Super Hit Festiwal i Festiwalu Weselnych Przebojów w Mrągowie. Uczestniczyła w wielu programach TV w Polsce, a także na Ukrainie – tam również jest popularna (można ją było spotkać podczas Majdanu, gdzie obejrzało ją 150 000 osób). Grupa wykonała za naszą wschodnią granicą utwór „Podaj rękę Ukrainie”, który spotkał się z wielką aprobatą publiki, a nawet Lwowskiej Rady Obwodowej. Zaowocowało to wydaniem płyty o tym samym tytule.
- 20.30-22.30 HIT! Dyskoteka pod szybami. Poprowadzi ją Hirek Wrona (na dziedzińcu kopalni).
Jak fajrant, to dyskoteka, którą poprowadzi słynny Hirek Wrona. Przegląd przebojów od lat 70. aż po gorące hity tego lata.
Hirek Wrona, właśc. Hieronim Roman Wrona – polski dziennikarz telewizyjny i radiowy, niezależny publicysta, DJ, DVJ. Producent i reżyser wydarzeń artystycznych oraz koncertów. Jest założycielem wytwórni muzycznej Pink Crow Records, był także współwłaścicielem aktywnej w latach 90. wytwórni hip-hopowej B.E.A.T. Współpracował również z innymi stacjami radiowymi: RMF FM, Radiem Plus i Radiem Jazz. W latach 90. tworzył wspólnie ze studiem Nieustraszonych Łowców Dźwięków program „Czarna godzina” emitowany w 30 stacjach lokalnych na terenie Polski. W latach 1995–1996 był redaktorem naczelnym pierwszej radiowej sieci satelitarnej „Kosmos”. W latach 1991–2006, na przemian z Markiem Sierockim, prowadził blok muzyczny w programie informacyjnym Teleexpress. Na terenie kopalni poprowadzi dyskotekę w przekroju muzyki lat od 70 tych do hitów obecnych .
- 22.15-22.30 Taniec ERIH'a "Work it out" w wykonaniu dziewczyn ze Studia Tańca VIVERO (plac pary przy fontannie parowej).
Celem projektu ERIH II jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Obecnie Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego wiedzie przez Wielką Brytanię, Belgię, Holandię, Polskę, Ukrainę, Francję. Międzynarodową akcję WORK it OUT organizowaną przez ERIH jest prezentacja jednej choreografii tanecznej wykonaną w jednym czasie w 10 krajach. Taniec Work it out na zakończenie Industriady w przestrzeni fontanny parowej wykonają dziewczyny ze Studia Tańca VIVERO. Obecnie VIVERO skupia ponad 350 tancerzy w wieku od 4 do 45 lat, na różnych poziomach zaawansowania. Stery nadal dzierży Izabela Barska-Kaczmarczyk, która skupiła wokół siebie grupę swoich byłych uczennic a obecnie instruktorek i trenerek.
Przyłącz się i zatańcz z nami! Plac pary przy fontannie parowej.
Więcej informacji na temat poszczególnych punktów programu Industriady w Zabytkowej Kopalni Ignacy znajduje się na stronie https://www.kopalniaignacy.pl/wydarzenia/?kategoria=industriada-2022
W trakcie wydarzenia obecna będzie strefa gastronomiczna, umiejscowiona na tyłach nadszybia szybu Kościuszko. Będzie można dobrze zjeść, ugasić pragnienie, nie zabraknie także smakołyków dla dzieci.
Tym razem, industrialne serce Śląska zabije więc wolniej, spokojniej, jak na czas wolny przystało... Czeka na zabawa, relaks i miliony pomysłów na spędzanie czasu po pracy w towarzystwie rodziny, znajomych i kolegów z pracy. W tegorocznej INDUSTRIADZIE weźmie udział 41 obiektów, w tym aż 7 to obiekty zaprzyjaźnione. Szczegółowy program na industriada.pl
/Materiały prasowe/