JAR - I Festiwal Słowiański w Uroczysku Buk
Pierwsza od kilkunastu lat impreza w Amfiteatrze Buk, reaktywowanym po długim czasie w miejscu dawnej „muszli koncertowej” ośrodka wypoczynkowego Buk.
To cudowne, urokliwe miejsce zalesione bukowym i dębowym starodrzewem znajduje się w Pasie Natura 2000 na szlaku pocysterskich kompozycji krajobrazowych. Historia spotykała się tu z kulturą od zawsze. Najpierw cystersi, którzy nadali tym ziemiom rozwojowy impuls i pozostawili po sobie piękne założenia. Na górze, zwanej obecnie Górą Wiktorii odbywały się ich Golgoty, czyli doroczne przedstawienia Męki Pańskiej. A sama góra swoją nazwę bierze od imienia następczyni tronu Prus Wiktorii, która odwiedziła ją po śmierci swojego syna Wilhelma. Upamiętniła to sadząc na górze lipę i zostawiając inskrypcję w kamieniu.
To malownicze miejsce będzie scenerią dla otwarcia Festiwalu Słowiańskiego. A będzie co otwierać! Dla wielu miłośników folkowego brzmienia organizatorzy przygotowali bowiem ofertę bardzo atrakcyjną. Wykonawcy dobrani zostali według „słowiańskiego klucza”. Ich muzyka nawiązuje do słowiańskich korzeni, mieszcząc się zresztą w bardzo różnych nurtach muzyki współczesnej. Rosyjski „Grai”, to niekwestionowana gwiazda Festiwalu. Przyjedzie do nas aż z Tatarstanu! Charyzmatyczna wokalistka, porywające linie melodyczne, intrygujący flet – zapowiada się uczta. Udało się zaprosić „Grai” przed festiwalami w Berlinie i w Buenos Aires. Musicie być – wystąpią 23 czerwca. W tym samym dniu, nieco wcześniej, koncert Ariadne\'s Thread. To projekt zupełnie odmienny, osadzony w muzyce XIII-wiecznej. Niezwykły wokal, klimat soundtracków fantasy i niezwykłe instrumenty – lira korbowa, harfa celtycka, viola da gamba. Grai i Ariadne\'s Thread to naprawdę ekskluzywna mieszanka muzyczna.
A dzień wcześniej, 22 czerwca wystąpi druga gwiazda „Jaru” - Karolina Skrzyńska. Jej 9 osobowy zespół zabierze nas w mistyczną podróż. Karolina to wokalistka absolutnie doskonała, koncertująca już poza Polską. Jej ostatnią płytę „Palcem po wodzie” z 2017 roku wydało Polskie Radio. To muzyka zanurzona w słowiańszczyźnie, sakralizująca wręcz Piękno, Przyrodę i Człowieka. Sceneria Amfiteatru Buk będzie dla niej jedyną w swoim rodzaju oprawą. Dodajmy, że właśnie w Rudach odbędzie się pierwszy koncert Karoliny Skrzyńskiej na Śląsku. To właśnie my będziemy ją gościli.
22 czerwca muzycznie uzupełni zespół JAR – imiennik Festiwalu. Ten sam skład, wraz z Dziewanną otworzy również koncertową część Festiwalu 21 czerwca. Dziewanna z kolei zagra obok Żmija także na zamknięcie. Wzięło się to stąd, że inaugurująca Festiwal Noc Kupały ma specyficzny charakter i inny będzie również repertuar Dziewanny i Jaru. To zresztą muzycy tak dobrzy, że zasługują na taki rozszerzony udział. W ich przypadku czeka nas muzyka bardziej kameralna, słowiańska w duchu i w brzmieniu.
Podsumowując część muzyczną można jedynie stwierdzić, że została zestawiona dla zaspokojenia różnych gustów, ale łączą ją słowiańskie korzenie. A festiwal ma hasło „Wracamy do korzeni”.
Ważną częścią Festiwalu, być może tą najbardziej atrakcyjną dla odwiedzających, dla których nie będzie najważniejsza część muzyczna, będzie efektowna instalacja obozowiska wojów piastowskich, przygotowana przez Drużynę Wojów Jantar – prawdziwych ekspertów, zaangażowanych między innymi na planie „Starej baśni”. Z całą pewnością warto wybrać się tu całą rodziną, gdyż atrakcji zarówno dla rodziców, jak i dziatwy, nie zabraknie. Konkurs strzelania z łuku, rzutu oszczepem i inne to tylko niektóre z możliwości sprawdzenia się. Kilkugodzinna ramówka obozowiska naszpikowana jest atrakcjami, a przede wszystkim pokazami walk, z narracją w staropolskim języku. Będą one inspirowane wydarzeniami historycznymi. Wielką atrakcją powinna być także rekonstrukcja obrzędu Kupały, zrealizowana według najnowszej posiadanej na ten temat wiedzy. Całość uzupełnią pokazy rzemieślnicze (z możliwością wypróbowania sił przez widzów), pokaz gry na średniowiecznych instrumentach słowiańskich. Będziemy mieli także wybijaną okolicznościową monetę.
Informujemy, że to jeszcze nie wszystko! Na terenie Uroczyska Buk zainstalują się stoiska z bardzo różnorodnymi towarami, prezentujące także kunszt rzemieślniczy ich właścicieli. Dużym zainteresowaniem powinny się cieszyć stoiska piwowarów zrzeszonych w Związku Piwowarów Domowych. Możliwość degustacji przyciągnie zapewne wielu. A przy okazji, obsługę Festiwalu jeśli chodzi o dostarczanie tego ulubionego napoju wielu Słowian będzie Browar Brewera z Rybnika. Będzie też przednia kawa z Pracowni Kawy Kawowski, z baristą Kawomirem.
Co jeszcze... Gimnastyka słowiańska (jest taka!), sekrety słowiańskiej kuchni, warsztaty śpiewu białego (osobno dla profesjonalistów i amatorów), konkurs mody słowiańskiej, a przede wszystkim rodzinna gra terenowa „Podchody słowiańskie” z doskonałymi nagrodami. Wszystkich atrakcji i tak nie wymienimy w tym miejscu. Po prostu trzeba przychodzić.
Albo przyjeżdżać! Informujemy, że istnieje możliwość wykupienia miejsc na przygotowanym specjalnie dla festiwalowych gości polu namiotowym.
Jeśli chodzi o ceny biletów, są bardzo zróżnicowane, w zależności od wariantu i kształtują się w cenach od 25 do 165 zł. Najlepiej już teraz informować się osobiście i rezerwować, pisząc na adres amfiteatr.buk@gmail.com
Pisząc na ten adres można również zamówić miejsce w warsztatach śpiewu białego dla amatorów (25 zł) oraz profesjonalistów (60 zł), które poprowadzą znakomita wokalistka i gwiazda naszego Festiwalu Karolina Skrzyńska oraz związana z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice Aleksandra Zawłocka. Nazwa warsztatów „Uwolnij głos!” jest adekwatna do oferty.
Wpisywać można się również na listę uczestników „Podchodów słowiańskich” - w klasyfikacji indywidualnej i zespołowej (2 lub 3 osoby). Cena wpisowego 15 zł, ale nagrody znakomite.