Madagaskar na Dziko
Arek Ziemba w Domu Kultury Chwałowice.
Rybnik Chwałowice, 1 Maja 91 B
Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Podróże w Nieznane". Tym razem o "Madagaskarze na Dziko" opowie Arek Ziemba.
Wstęp, to jedynie - 10 zł.
Młodzież szkolna i dzieci - WSTĘP WOLNY!
Madagaskar - to jedno z tych ostatnich miejsc na świecie, których nie wchłonęła nasza cywilizacja. To też miejsce, które bardzo silnie opiera się globalizacji. Mówią zresztą ci, którzy byli na Madagaskarze: tu jest inaczej niż wszędzie. Egzotyka tego miejsca to też przyroda. Rośliny i zwierzęta to w większości endemity. Występują tylko i wyłącznie tutaj. Madagaskar bardzo wcześnie oddzielił się od Afryki i samotnie dryfuje po oceanie. Z Afryką ma ten kraj zresztą niezwykle mało wspólnego.
Arek Ziemba
Arek Ziemba to jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Madagaskaru w Polsce i chyba jedyny, któremu lemury jedzą dosłownie z ręki. Pilot wypraw, fotograf, przewodnik po Czerwonej Wyspie i świetny gawędziarz. Jest jedną nogą w Polsce, jedną na Madagaskarze. Na Madagaskarze prowadzi m.in. wyprawy autorskie, fotografuje, patrzy, rozmawia z ludźmi, szuka klimatów, sytuacji. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach, w uporządkowanej Europie i w kraju pogodnych Malgaszy. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo. Odbył kilka wypraw po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasempokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana . Jako pierwsi biali, po pokonaniu dziewiczej dżungli, zobaczyli na rzece wodospady. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem "Podróży Roku". Cztery lata wcześniej, jego rowerową wyprawę śladami Arkadego Fiedlera przez porośnięte gęstą dżunglą górzyste rejony Madagaskaru aż do słynnej wsi Ambinanitelo, gdzie wspólnie z Piotrem Sudołem i Zbigniewem Sasem, spotkali ostatniego żyjącego świadka pobytu - polskiego „podróżnika z maszyną do pisania”, doceniło jury na 10 Spotkaniach Podróżników, Alpinistów i Żeglarzy „Kolosy”. Fundator i prezes Fundacji Madagaskar, która oprócz promocji Madagaskaru i twórczości Arkadego Fiedlera, zbiera m.in. pieniądze na pomoc dla dzieci z Vohilava, dużej wsi w buszu. Autor fascynującego fotoreportażu „Wycieczka na Madagaskar sto lat później”, gdzie zestawił poruszające wyobraźnię zdjęcia Arkadego Fiedlera z własnymi, tymi wykonanymi współcześnie. Strona: www.ziembazmadagaskaru.pl.