Raciborskie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy fotograficznej Bolesława Stachowa, zatytułowanej MIEJSCE NA ZIEMI. Otwarcie wystawy odbędzie się 12 stycznia o godzinie 17.00 w RCK RDK, przy ul. Chopina 21.
Racibórz, Chopina 21
Gdzieś we Wszechświecie jest Niebieska planeta a na niej miasto w Dolinie Odry u wrót Bramy Morawskiej. Tu odbieramy promienie Słońca, oglądamy nocne niebo, witamy pory roku, martwimy się i świętujemy…
Bolesław Stachow - Artysta Fotografik ZPAF, urodził się 1940 r. w Grzymałowie na Podolu.
Od 55. lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Studia socjo–psychologiczne ukończył na WSP w Opolu, a fotograficzne w Studium Fotografii i Filmu w Warszawie.
Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: ”Problem języka fotografii” oraz „Obraz i słowo”. W pracy twórczej najwięcej uwagi poświęcił swoim wystawom indywidualnym. W każdej z nich prezentował ważne dla siebie i sztuki problemy starając się przyczynić do ich zobrazowania.
W 1985 r. M. M. Auerowie umieszczają jego sylwetkę w „ Międzynarodowej encyklopedii fotografów” wydanej w Genewie, w 1999 r. J. Lewczyński w „Antologii fotografii polskiej”, a w 2000 r. P. Pierściński w almanachu „Mistrzowie polskiego pejzażu”.
W latach 1994 i 1998 ukazują się jego 2 kolejne autorskie albumy fotograficzne „Racibórz”, w 2001 roku album „Ziemia Raciborska”, w 2004 roku album fotograficzno - poetycki „Poeta Ziemi Naszej”, w 2007 roku album „Racibórz - cztery pory roku” .
Rok 2010 obfituje w dwa albumy: „Obrazy z historii miasta Raciborza” oraz „Racibórz – inspiracje”.
W roku 2002 zainteresował się fotografią cyfrową i w tej konwencji powstały projekty albumów: „Wspomnienia z pobytu na Ziemi” , ”Poezja obrazowa” i „Pamiętnik fotografika”. Napisał książkę z zakresu komunikacji wizualnej p. t. „TEORIA JĘZYKA OBRAZOWEGO”.
Ostatnie jego wystawy to „Ludzie z Almanachu”, „Od konceptualizmu do postmodernizmu”, „Wiersze obrazami zapisane”, „Arka Bożek – największy polityk Ziemi Raciborskiej” oraz „Czas przeszły powracający”.