25 marca w Domu Kultury Strzecha odbędzie się spektakl teatru tańca Grupy Wahadło z Rybnika pt. "Na wypasie".
Racibórz, Londzina 38
„Na wypasie…”
głęboki wdech
wybiegasz na pastwisko
wszystko już jakby twoje,
po drodze tylko obrazki
…stajesz się nimi
Spektakl powstał z tęsknoty za siłą w pokorze i pokorą w sile.
Reżyseria: Aleksandra Holesz
Choreografia i wykonanie: Bernadeta Pander, Aleksandra Holesz
Muzyka: Otomo Yoshihide, Piero Piccioni, Christian Fennesz & Ryuihi Sakamoto
Grupa Wahadło działa od 2007 roku w Rybniku. Jej członkinie, Bernadeta Pander i Aleksandra Holesz, działają od 8 lat w dziedzinie teatru tańca. Na co dzień pracują w Fundacji Elektrowni Rybnik. Do tej pory zrealizowały nagradzane na festiwalach spektakle:
- “Tajemnice krwi” – III miejsce na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku
- “Żywopłot” (Life Hedge) – Grand Prix na Festiwalu Tańca Współczesnego w Koninie (2010), II miejsce na Tyskich Spotkaniach Teatralnych (2011), II miejsce I wyróżnienie aktorskie na Festiwalu OPTA we Wrocławiu (2010); wyróżnienie na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku (2009);
- “Na wypasie” III miejsce na Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku(2010);
Zrealizowały również liczne mniejsze projekty, m.in.: “Dziewuchy” , “-113”, “Ostatni cykl prania”,”Cdn.n”, ”Just go” (nagroda uczestników festiwalu SoloDuo w Budapeszcie) oraz realizacje w ramach Portu Sztuki i projektu „Deptak reVITA” .
Ze swoimi spektaklami o warsztatami są zapraszane na festiwale i gościnne występy w całym kraju.
Miały okazję współpracować w wielu projektach m.in. z Leah Stein, Victorią Fox , Hilke Diemer , Sebastianem Zajkowskim, Tomaszem Rodowiczem, Rafałem Urbackim, Tomaszem Manderlą, oraz brać lekcje z zakresu teatru i tańca m.in. u Jacka Łumińskiego, Sylwii Hefczyńskiej, Jozefa Frucka, Lindy Kapetanea, Anny Krysiak, Roberta M. Haydena, Louise Frank, Georga Blaschke, Johannesa Wielanda, Marco Volty i wielu innych.
Grupa Wahadło współtworzyła również spektakle Teatru Sztuki Mariana Bednarka „Opowieść o kolorach”, ”Drżenie”, ”Skóra” i „Człowiek i papier” oraz spektakle „Bolero”
I „Opera Panica” Teatru z Nazwą z Rybnika
Poza działalnością sceniczną grupa prowadzi warsztaty z tańca współczesnego oraz warsztaty ruchowe z wykorzystaniem języka migowego i gestogramów.