Andrzej Poniedzielski - poeta, autor tekstów piosenek, humorysta, twórca scenariuszy - spotka się z Czytelnikami raciborskiej biblioteki.
Racibórz, Kasprowicza 12
Jest autorem ponad 200 wierszy oraz tekstów ponad 20 piosenek Elżbiety Adamiak. W 1987 ukazała się jego pierwsza płyta długogrająca (Elżbieta Adamiak & Andrzej Poniedzielski - Live, Pronit). Pisał także teksty dla Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz, Lory Szafran, Anny Treter, Grzegorza Turnaua i Tadeusza Woźniaka. Pisał teksty do muzyki Elżbiety Adamiak, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla, Jerzego Satanowskiego.
Wspólnie z Adamem Opatowiczem w Teatrze Polskim w Szczecinie stworzył spektakle: „Piosennik” (2004) i „Stacyjka Zdrój” (2007). W roku 2006, wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim stworzył spektakl parateatralny "Chlip-Hop – czyli nasza mglista laptop-lista". W lutym 2007 roku napisał scenariusz i wraz z Adamem Opatowiczem wyreżyserował spektakl „Śpiewnik domowy” oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka.
Wraz z Arturem Andrusem tworzył wieczory kabaretowe w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej „Przechowalnia”. 4 lipca 2002 roku, w ramach Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" miała premierę jego pierwsza solowa płyta "13 łatwych utworów tanecznych". W serii "Biblioteka bardów" nakładem Wydawnictwa "Twój Styl" ukazały się wiersze i teksty Andrzeja Poniedzielskiego. Tomik zilustrował jego syn Michał.
Andrzej Poniedzielski od kwietnia 2003 roku publikuje "Felietony z wierszem" w miesięczniku "Zwierciadło". Regularnie pisuje też felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego "Kalejdoskop". Razem z Arturem Andrusem pisał dialogi i występował w drugoplanowej roli portiera w odc. 1-11 serialu "Sprawa na dziś" (2003). W filmie Zamknięci w celuloidzie (2007) grał samego siebie.
Laureat wielu nagród, m.in.:
2011 - Mistrz Mowy Polskiej
2010 - Złota Płyta za spektakl „Chlip-Hop”.
2009 - „Gloria Artis” - medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.
2008 Gdańsk - IX Festiwal Dobrego Humoru - Nagroda Specjalna za „twórczość, która się formatom nie kłania” w programie „Śpiewać, jak to łatwo powiedzieć”.