Wystąpi zespół znakomitości muzycznych w składzie: Kuba Więcek - saksofon, Michał Barański - kontrabas, Łukasz Żyta - perkusja.
Rybnik Chwałowice, 1 Maja 91 B
Kuba Więcek - saksofonista i kompozytor. Zwycięzca Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów im. Ireneusza Jeszki w Rybniku (2011). Wyróżniony jako solista na ogólnopolskim konkursie muzyki jazzowej w Lubaczowie (2012), finalista Ogólnopolskich Przesłuchań Instrumentalistów Dętych w Warszawie (2012). Uczestniczył w międzynarodowych warsztatów w Puławach, Chodzieży, Lesznie i w Żorach gdzie uczył się pod okiem takich osobowości jak Bill Evans, Dave Kikoski, Benjamin Drazen. Student prestiżowego Rhythmic Music Conservatorium w Kopenhadze. Zaczął grę na saksofonie w wieku 11 lat. Laureat wielu nagród oraz międzynarodowych konkursów. W jego grze słychać wpływy jazzu, folku oraz muzyki klasycznej. Pobierał lekcje u takich mistrzów jak: Lee Konitz, David Binney, Chris Speed, Dick Oatts, Peter Evans, Jim Black oraz wielu innych. Koncertował w Danii, Szwecji, Holandii, Francji, Niemczech, Belgii, Anglii, Polsce, na Łotwie oraz w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z takimi artystami jak Mike Stern, Gilad Hekselman czy Sebastian Zawadzki.
Michał Barański - ur. w 1984 roku w rodzinie z muzycznymi tradycjami. W trakcie swej edukacji muzycznej w szkole równolegle w wieku 12 lat zainteresował się muzyką rozrywkową i jazzową. Rozpoczął naukę gry na gitarze basowej, aby już wkrótce grać w lokalnych zespołach w jego rodzinnych Żorach. Już jako trzynastolatek został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem wszedł w skład kwartetu Terry'ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Koncertował w słynnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie, Vail Jazz Festival w stanie Colorado, Portland Jazz Festival w stanie Maine. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył wraz z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D trio, z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in. nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Aniołek Jazzowy na Bielskiej Zadymce Jazzowej w 2005 roku. Otrzymał również nagrodę indywidualną „Swingujący Kruk” na III Hot Jazz Spring w Częstochowie. Bardzo szybko, gdyż już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny. Momentem zwrotnym w jego karierze była propozycja wstąpienia do zespołu Benny Maupina - legendarnego multiinstrumentalisty, który współpracował z Milesem Davisem (słynny album „Bitches Brew”) i ze znakomitą formacją „Headhunters” Herbie Hancock'a. Wraz z Maupinem, Michałem Tokajem i Łukaszem Żytą współtworzy formację „The Bennie Maupin Quartet”, z którą koncertuje po całym świecie. W 2008 r. ukazał się album „Early Reflections” wydany przez kalifornijską wytwórnię Cryptogramophone, który zajął drugie miejsce w ankiecie krytyków jazzowych amerykańskiego czasopisma Jazz Times w kategorii najlepszy album roku 2008. W 2014 r. został nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyk" w kategorii Artysta Roku Jazz. W latach 2008, 2013, 2014 został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Od października 2012 jest asystentem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej. Oficjalna strona artysty:www.michalbaranski.weebly.com.
Łukasz Żyta - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (1998). Zadebiutował na jazzowej scenie w 1993 roku, biorąc udział w konkursie Jazz Juniors w Krakowie z zespołem Youth Formation. Z zespołem Joint Venture został laureatem I nagrody na tym festiwalu w 1995, na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrody dla najbardziej obiecującej grupy na Europ’ Jazz Contest w Hoelaart (1996); jest też laureatem I nagrody Konkursu Perkusistów Jazzowych w Grodzisku Mazowieckim (1998). Otrzymał wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu (1998). Współpracował i nagrywał z muzykami takimi jak: J. Muniak, J. Ptaszyn Wróblewski, T. Szukalski, Z. Namysłowski, A. Olejniczak, M. Sikała, H. Miśkiewicz, P. Baron, K. Stankiewicz, P. Wojtasik, R. Majewski, G. Nagórski, A. Cudzich, D. Oleszkiewicz, J. Śmietana, M. Napórkowski, W. Karolak, A. Dutkiewicz, J. Mencel, W. Majewski, M. Tokaj, P. Wyleżoł, A. Zaryan, G. Auguścik, U. Dudziak, I. Zając, E. Bem, D. Doruzka, J. Honzak, L. Konitz, B. Maupin, I. Wadada Leo Smith, D. Saluzzi, D. Murray, D. Friedman, B. Watson, B. Terry, T. Otenel, W. Galison, S. Logan, J. Lindstrand i in. Koncertował w Niemczech, Austrii, Czechach, na Węgrzech, we Włoszech, Słowacji, Izraelu, Grecji, Turcji, Bułgarii, Litwie, Rosji, Szwecji, Serbii, Ukrainie, Białorusi. Występował na wielu festiwalach jazzowych w kraju i zagranicą. Nagrał ponad 30 płyt.
fot. z arch. Kuba Więcek