Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
marzec
8 wtorek

Wystawa prac Michała Klasika w Galerii Sztuki w Starym Opactwie w Rudach

Wystawa prac Michała Klasika w Galerii Sztuki w Starym Opactwie w Rudach. Wernisaż wystawy pt. Studium nieskończoności 8 marca 2016 r. o godz. 18:00

Studium – zatrzymanie, skupienie wszystkich swoich możliwości intelektualnych zmysłowych nad zjawiskiem, w tym przypadku zjawiskiem przestrzeni pejzażu. Przestrzeni dla człowieka zawsze intrygującej, nieznanej, budzącej strach, i jednoczesną ciekawość, chęć jej przemierzenia. To proste spojrzenie człowieka - istoty duchowej w przestrzeń, nie jest w stanie zakończyć się tylko tu i teraz.

Wszystko, co poziome, to natura zastygła w miejscu. Pionowe to człowiek - jego ruch. Pionowe to czas, to oddalanie się przeciwnie do linii horyzontu, to płynąca rzeka, wydeptana ścieżka, dym wzbijający się w powietrze. To, co poziome, jest martwe stałe, to co pionowe, żywe i narażone na przemijanie, rozpad. Środek jest miejscem przełamania, skupienia największej energii, wrażliwości. Jak w patyku łamanym na kolanie.

To miejsce, centrum, tam otwiera się przestrzeń fizyczna i metafizyczna.

Sztuka człowieka pierwotnego pochodziła z obserwacji. Była chęcią poznania świata, próbą uchwycenia jego istoty. Malarstwo naskalne nie tylko miało charakter magiczny, ono było magią. W momencie powstawania, dokonywała się iluminacja w ciemnościach ludzkiej kryjówki - „stworzenie świata”. Skrzyżowanie dwóch linii nie jest obce naturze - krzyżują się nasze ręce, krzyżują się patyki rzucone na ziemię...

Jak człowiek doszedł zatem do esencji przedstawienia – symbolu?

Trochę o Artyście:

Michał Klasik, urodzony w 1978 roku, w Rybniku. Absolwent Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Andrzeja Szarka oraz dyplom dodatkowy w pracowni ceramiki dr hab. Małgorzaty Skałuby - Krentowicz w 2010 roku. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

Zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, ale też dźwięku. Jego realizacje mają często charakter performatywny.

Zaangażowany w projekt „Dźwięki ziemi” przy katedrze ceramiki UŚ w Cieszynie. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

W 2015 roku zakwalifikowany w kategorii rzeźba, jako jedyny Polak, do finału weneckiego konkursu Arte Laguna Art Prize. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Najważniejsze wystawy

Indywidualne

- „Bezpośrednio” Galeria ZPAP Katowice, 2014.

- „Bezpośrednio” Galeria Szybu Wilson, 2014.

- „Wyobraźnia” Galeria ZPAP Gliwice, 2013.

- „W niebo” multimedialna wystawa - Galeria Jasna Rybnik, 2013.

- happening połączony z instalacja rzeźbiarską „Schronienie” - Park

zdrojowy -Jastrzębie Zdrój, 2012.

- wystawa rzeźby i instalacji „Schronienie” - Pływalnia sztuki Rydułtowy, 2012.

- wystawa intermedialna „Projekt Dreamer” – Galeria Szewska, Wrocław, 2011.

- Instalacja ceramiczna „miejsce I” galeria Jasna – Rybnik, 2007.

Akcje i realizacje

- Kwalifikacja do wystawy 9 Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2015 r.

w kategorii matrycowe strategie/ idea matrycy.

- Wystawa członków ZPAP w Gliwicach, 2015, 2014, 2013.

- „Horyzonty” – autor dźwięku do pracy „Źródło”, Rondo Sztuki, Katowice, 2013.

- Interaktywna rzeźba „Obserwatorium” na terenie UŚ Cieszyn, 2010.

- Instalacja ceramiczna „Miejsce II” w UŚ Cieszyn, 2010.

- Intermedialna realizacja „Źródła” – autor muzyki CSW Kronika Bytom, 2010.

- Interaktywny obiekt „Marzyciel”, Festiwal Sztuki Wysokiej Bytom, 2010.

- „Dyplomy i inne” – autor dźwięku do realizacji „Przestrzeń oswojona”, Gliwice, galeria MPiK, 2010.

- Performance „patyki” – rozważania na temat nietrwałości ludzkiej twórczości – Wenecja, 2009.

- Performance „pokaż mi swoje buty a powiem ci kim jesteś” – Leszczyny, 2007.

Portfolio:

http://michalklasik.blogspot.com/

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/833832700059082/

Wystawę można oglądać w grupach zorganizowanych codziennie do końca marca od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 14:00 po wcześniejszej rezerwacji na stronie www.rudy-opactwo.pl (zakładka rezerwacje). Ceny biletów: bilet normalny 5,00 zł, ulgowy 3,00 zł.

Natomiast w dniach:

13 marca i 20 marca (niedziela) 2016 r. podczas trwającego Jarmarku Wielkanocnego wystawę w godz. od 10:00 do 16:00 można zobaczyć bezpłatnie.

Wejście przez bramę dziedzińca http://www.rudy-opactwo.pl/?a=wejscie

Lokalizacja Starego Opactwa http://www.rudy-opactwo.pl/?a=lokalizacja