Pszczelarze nie tylko zajmują się miodem. Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach co cztery lata przeprowadza konkurs kronik kół i stowarzyszeń pszczelarskich. W tym roku koła z naszego regionu zdobyły drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia.
Główny Inspektor Sanitarny wydał w poniedziałek (16.09.) specjalne ostrzeżenie. Obowiązuje również dla naszego województwa.
Osiny, jak co roku, kończą obchody święta plonów w Żorach. Na ulice dzielnicy wyjechał dziś licznie i barwnie obsadzony korowód sprzętu rolniczego, by dojechać do Świetlicy MOK przy ul. Szkolnej. Tam zabawa potrwa do późnego wieczora, a jutro w kościele pw. św. Józefa Robotnika odprawiona zostanie Msza Dożynkowa.
Sezon dożynkowy w Żorach w pełni - tylko w niedzielę, 1 września, świętowały trzy żorskie dzielnice: Rój, Rogoźna i Baranowice. Nie zabrakło oczywiście barwnych korowodów dożynkowych, specjalnie na ten moment przygotowanego bochenka chleba, i szalonej zabawy.
W Żorach jako pierwsi w podzięce za plony ulicami dzielnicy przejechali mieszkańcy Rownia i Folwarków. W uroczystościach dożynkowych po raz pierwszy w roli wiceprezydenta wystąpił Leszek Hoderny, a autorka tegorocznego kołocza dożynkowego, Iwona Sitko, uchyliła nam rąbka tajemnicy związanej z jego recepturą.
Przełom sierpnia i września to czas dziękowania za tegoroczne żniwa. Poszczególne żorskie dzielnice od lat organizują z tej okazji zabawy dożynkowe. W tym roku świętowanie rozpocznie się 25 sierpnia w dzielnicy Rowień - Folwarki, a zakończy 7 września w Osinach.
Ministerstwo Infrastruktury informuje, że wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. Resort dodaje, że jest to przełom na skalę światową.
15 sierpnia obchodzone są dwie uroczystości. Pierwsza to uroczystość Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Druga to Święto Wojska Polskiego.
W drugiej części wywiadu z lekarzem weterynarii Agatą Bytner, która od 15 lat zajmuje się leczeniem zwierząt, specjalizującą się w leczeniu dyskopatii psów, rozmawiamy o chorobach psów i kotów, wściekliźnie i włośnicy i innych aspektach wetererynarii.
To, co dla jednych oznacza rozwój, dla innych może być utrudnianiem życia. Do takiej sytuacji doszło w żorskiej dzielnicy Rogoźna. Miasto przymierza się tam do budowy nowej drogi, mającej połączyć powstające tam od kilkunastu lat domy jednorodzinne z aleją Armii Krajowej. Problem w tym, że nowa jezdnia przetnie dwa duże gospodarstwa...
Żniwa to najważniejszy i kluczowy okres dla rolników w całym kraju. Niestety wiążą się one również z wysokim ryzykiem wystąpienia pożarów podczas prac rolniczych. Upalne dni, brak opadów, a także silny wiatr znacząco zwiększają prawdopodobieństwo pożaru podczas zbioru płodów rolnych.
Dwa źrebaki i ich starszy kolega spacerowali po jezdni oraz pasie zieleni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a całe i zdrowe zwierzęta wróciły pod opiekę właściciela.
Trwa VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego. To akcja, którą przeprowadza się raz na 10 lat. Tysiące osób dociera do gniazd bocianów, by określić ich liczebność. Dlaczego ptaki wyruszają w długą podróż z Afryki do Polski? Co bociany robią na tzw. sejmikach? Dlaczego upodobały sobie towarzystwo człowieka? Odpowiedzi na te oraz...
Do zdarzenia doszło w poniedziałkowy wieczór. Kobieta została zaatakowana przez pytona tygrysiego, który ugryzł ją w dłoń, a następnie owinął się wokół jej przedramienia. 41-latka trafiła do szpitala.
Posłanka, radna wojewódzka i menedżerka mówi Nowinom jak ważna w wyborach europejskich będzie frekwencja. Czy podobnie jak w październikowych wyborach parlamentarnych o wyniku zdecydują młodzi ludzie?
Borys Budka - lider listy KO w wyborach europejskich kocha bieganie. Może dlatego tak dobrze czuje się w maratonie wyborczym, w którym bierze udział od ponad roku, a ten wciąż się nie kończy.
Bezpieczeństwo, energetyka i przedsiębiorczość to filary aktywności posłanki Mirosławy Nykiel, która startuje w wyborach europejskich mając w sercu ukochane Podbeskidzie.