Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki
Jastrzębie-Zdrój
Racibórz
Region
Rybnik
Wodzisław Śląski
Żory
Wiadomości
Nie przegap
Nawet 10 cm śniegu. Uwaga na śliskie drogi i chodniki 
Najnowsze komentarze
Co działo się w Żorach podczas surowej zimy 86 lat temu? [HISTORIA] 

W okresie gorącego lata pragnęlibyśmy przybliżyć czytelnikom kilka informacji o tym, czym żyło żorskie społeczeństwo podczas surowej zimy w 1937 r., na podstawie wybranych tekstów Gazety Żorskiej.

Kopalnie na pograniczu polsko-czeskim. Zobaczcie, jak wyglądają potężne maszyny parowe z 1920 roku [WIDEO] 

Po dłuższej przerwie jest kolejny odcinek "Holki Polki w podroży", czyli filmiku nakręconego na pograniczu polsko-czeskim. - Pokażemy wam, jak wyglądają kopalnie. Zobaczycie potężne maszyny parowe z 1920 roku, które działają do dzisiaj, i nie wyglądają na to, że mają ponad 100 lat. Zobaczycie kopalnię, która wygląda, jakby dwa...

Feralny remont drogi i prymicje. Co działo się w Żorach w czerwcu 1921 r.? [HISTORIA] 

W niniejszym tekście pozwolimy sobie przybliżyć czytelnikom parę naszym zdaniem ważnych informacji z czerwca 1921 roku, niespełna półtora miesiąca od wybuchu trzeciego powstania śląskiego.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich w Żorach 

20 czerwca 2023 roku po raz drugi obchodzimy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Święto upamiętnia zryw narodowy - trzy powstania śląskie z lat 1919–1921 i jest hołdem złożonym jego bohaterskim uczestnikom.

Pożar składu spirytusu i koronacja Jerzego VI. O czym pisała Gazeta Żorska w maju 1937 roku? [HISTORIA] 

Niewątpliwie „Gazeta Żorska” to niezwykle interesujące pod względem treści czasopismo żorskie, ukazujące się od 1934 roku, jako odpowiedź ideowa, skierowana do czytelników żorskich, dotąd na lokalnym rynku wydawniczym obcujących głównie z niemieckojęzyczną „Sohrauer Stadtblatt” lub periodykami ukazującym się w sąsiednim...

Budżet miasta Żory w latach 1926-1931. Co pochłaniało najwięcej pieniędzy? cz. 2 

Warto się przyjrzeć finansom miasta Żory w przestrzeni lat 1929-1931, niewątpliwie ciekawym, gdyż nakładały się na okres rodzącego się kolejnego tym razem światowego kryzysu gospodarczego. Źródła odnoszące się do wspomnianego okresu dzielą się na kilka wykazów - sprawozdań, w części obejmującej zestawienia na bazie danych z...

Daleko było do poczucia tryumfu. Górny Śląsk Sowieci podbili  

Koniec II wojny światowej w Europie nie przyniósł zwycięstwa Polsce, a już tym bardziej nie był czasem tryumfu dla Górnego Śląska. Dla wielu Górnoślązaków był czasem dramatycznych przeżyć.

Budżet Żor w latach 1926-1931. Co pochłaniało najwięcej pieniędzy? cz.1 [HISTORIA] 

Okres międzywojenny to w Żorach czas rozwoju miasta i wielu zmian. Warto więc zagłębić się w finanse miasta w oparciu o akta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przechowywane w zasobach Archiwum Państwowego w Katowicach.

W Muzeum Miejskim w Żorach Paweł Hoinka opowiedział o nowych faktach Bitwy o Żory z 1945 roku   

Muzeum Miejskie w Żorach z okazji kolejnej rocznicy Bitwy o Żory z 1945 roku pomiędzy Armią Czerwoną, a oddziałami niemieckimi, zaprosiło na spotkanie na temat dramatycznych wydarzeń z końca wojny. O nieznanych dotąd faktach opowiedział Paweł Hoinka, a rozmowę poprowadził Tomasz Górecki. 

Żory: W latach 1922-1930 mieszkańcy odbywali przymusową służbę pożarniczą [HISTORIA] 

Wśród wielu jeszcze nierozpoznanych materiałów archiwalnych znajduje się spora grupa dokumentów z dziejów żorskiego pożarnictwa okresu międzywojennego. Poniższy tekst jest próbą przybliżenia fragmentu tej dokumentacji, która w temacie obrony przeciwpożarowej wydaje się bardzo ważna. Materiały źródłowe pochodzą z zasobu Archiwum...

O niemieckich koloniach czytali w Żorach na przełomie XIX i XX w.  

Okres niemieckiej polityki kolonialnej to zaledwie około 34 lata, od momentu objęcia kolonii w Afryce Południowo Zachodniej „ochroną Jego Wysokości Cesarza Wilhelma I” w kwietniu 1884, po poddanie się oddziałów generała Lettow – Vorbecka 13 listopada 1918 na terenie Zambii. Zjednoczone Niemcy, podobnie jak zjednoczone Włochy (lecz...

Pomysł na wycieczkę. Tajemnice starej karczmy [HISTORIA] 

Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.

Jastrzębie-Zdrój ośrodkiem narciarskim? [HISTORIA] 

Przed pierwszymi zawodami noszono śnieg w skrzyniach i koszach, aby wysypać je na skocznię narciarską, usytuowaną nad jednym ze zboczy, opadającym do Doliny Mikołaja w Parku Zdrojowym. Jednak w nocy z piątku na sobotę obfite opady białego puchu ucieszyły wszystkich. W niedzielę można było rozegrać pierwsze jastrzębskie zawody w skokach...

Kamienowanie proboszcza ziarnem, czyli Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. III] 

Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Kto i dlaczego nie może wstać od wigilijnego stołu oraz inne świąteczne przesądy. Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. II] 

Wróżenie z siana i szczekania psów, zszywanie wiernych podczas pasterki i... nadzwyczajna aktywność złodziei - między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Co jedli nasi przodkowie podczas wieczerzy wigilijnej? Boże Narodzenie w dawnej Polsce i na Śląsku [cz. I] 

Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.

Między marcem a lipcem 1939 roku – przygotowania do wojny z perspektywy policjantów w Żorach 

Realia końca międzywojnia na terenie województwa śląskiego, stały pod znakiem rosnących napięć w relacjach polsko-niemieckich. Zmiany, jakie następowały w ciągu dwóch ostatnich lat wskazywały niechybnie na wzrost eskalacji w stosunkach międzynarodowych.

Zobacz więcej