O czarnym kocie i nieprzechodzeniu pod drabiną słyszał chyba każdy, ale czy wiecie, co w ludowej mądrości oznacza rozsypana sól? Przyglądamy się najsłynniejszym przesądom związanym z piątkiem trzynastym.
Od poniedziałku ochłodzenie, temperatura maksymalna nie będzie przekraczać 5°C, a nocami w wielu miejscach spadnie poniżej 0°C. Będzie wietrznie, a porywy wiatru w weekend mogą sięgać nawet 70-80 km/h.
Dziś (12 stycznia) został ogłoszony cały skład Lyski Rock Festival, który odbędzie się tradycyjnie w ostatni piątek wakacji - 25 sierpnia 2023 roku.
Daj choince drugie życie - zachęcają w Żorach, zapraszając do udziału w akcji, dzięki której powstanie las.
Festiwal Górnej Odry wygrał konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny, zdobywając certyfikat tej organizacji. Drugim sukcesem było zwycięstwo w plebiscycie internautów.
To konkretne wyliczenie może oszczędzić wiernym kłopotu. Nie trzeba się zastanawiać, ile wypada włożyć do koperty. Ksiądz przeprowadził analizę i wskazał, że ma to być 150 złotych. Co ciekawe, zwrócił się nie tylko do praktykujących czy wierzących parafian.
Stara wiślańska karczma kryje ciekawe tajemnice. Niegdyś, w XVIII wieku, była schronieniem dla ludzi przychodzących z odległych przysiółków na nabożeństwo do kościoła ewangelickiego. Korzystały także z niej dzieci uczęszczające do szkoły. Teraz w budynku mieści się muzeum, skrywające wiele ciekawych eksponatów i opowieści.
Czym różniła się sośnina od choinki? Dlaczego gospodarze straszyli drzewa siekierą? I jaka była symbolika rzucania ziarnem w proboszcza? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.
Uczniowie Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju, klasy gastronomiczne, zachęcają do wykonania drożdżowej gwiazdy z makiem. Przepis jest sprawdzony. Został wykonany na zajęciach zawodowych w grudniu.
Wróżenie z siana i szczekania psów, zszywanie wiernych podczas pasterki i... nadzwyczajna aktywność złodziei - między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Jest mistrzynią pierogów, ale i inne dania nie mają przed nią tajemnic. Uśmiechnięta, otwarta na ludzi, pracowita. Tola, a właściwie Antonina przyjechała do Polski z Ukrainy. Wraz z rodziną uciekała przed wojną. Teraz mieszka w Jastrzębiu. Ona i jej rodzina będą mieć dwie wigilie - jedną 24 grudnia, a drugą 6 stycznia.
Już przełamali się opłatkiem i zjedli tradycyjną wieczerzę wigilijną. Były życzenia i prezenty. Prawie tak, jak w każdym domu. Prawie, bo wszystko odbyło się w baraku na dwa dni przed 24 grudnia. Pomieszczenia, w których mieszkają, są pozbawione łóżek. Śpią na podłodze, obok tobołków stanowiących ich cały dobytek. Tak wygląda...
Ile potraw powinno znaleźć się na wigilijnym stole? Co jedli biedni, a co bogaci mieszkańcy ziem polskich? Jakimi potrawami z wigilijnego stołu dzielono się ze zwierzętami i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek znaleźliśmy w dawnych Nowinach.
Święta nie mogą być przymusem, bo wszystko, co nim jest, jest negatywnie odbierane. Atmosfera świąteczna to nie jest tydzień przy kuchni, ale miła rozmowa przy stole, uśmiechanie się, bycie asertywnym. Nie przeprowadzajmy rewolucji w relacjach z bliskimi, odłóżmy trudne rozmowy na później, a kontrowersyjne tematy ucinajmy kolędami...
Mróz i obfite opady śniegu nie przeszkodziły w zorganizowaniu zimowych wojskowych zawodów sportowych dla uczniów klas mundurowych.
W niedzielę 18.12 na zakończenie żorskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego zagrał zespół Arka Noego, którego liderem jest Robert Friedrich pseudonim Litza. Był to też ostatni koncert Arki Noego z zaplanowanej trasy.
Po dwóch latach powróciła na płytę rynku Wielka Wigilia dla Mieszkańców. Dla uczestników uczty przygotowano barszcz, krokiety z kapustą i grzybami oraz tradycyjną śląską moczkę.