Były rabin sądzi się z żydowskim zarządem wyznaniowym, milioner z USA zostanie stracony za zabójstwo żony, a w Raciborzu aresztowano kelnerkę, która próbowała dopuścić się rozmaitych oszustw - między innymi o tym pisano w Nowinach 110 lat temu.
Po ostatnich udanych koncertach, m.in. Anny Wyszkoni, organizatorzy wydarzeń w pszowskim MOK-u szykują gratkę dla miłośników ciężkiego brzmienia, nawiązując do tradycji Pszowa. Już 20 listopada odbędzie się wydarznie Rock - Koncert Ponad Podziałami.
Ostatnie miesiące dla Soni Bohosiewicz były dość aktywne. Oprócz tego, że aktorkę możemy oglądać w serialu telewizyjnym "Usta Usta", to również - śledząc jej media społecznościowe - możemy oglądać ciekawe wywiady z gośćmi, w tematyce m.in. samoakceptacji, wizerunku czy hejtu.
W Klubie Rebus w Żorach odbyło się spotkanie z Józefem Więcaszkiem, mieszkańcem Żor, który podzielił się ze słuchaczami sekretem długowieczności.
Skąd wzięły się rogale świętomarcińskie? Kim był święty Marcin? Po wiedzę w temacie udałam się do źródła, czyli do Poznania.
Już po raz 25.* w Żorach odbyły się Gwarki Wypędzonych, czyli karczma piwna, na której spotykają się pracownicy kopalni ZMP-Żory. Były to także 39 gwarki od momentu uruchomienia w Żorach kopalni.
Wielkie święto parafii w Raszczycach, powiat raciborski w liczbach oraz surowe wyroki za pospolite przestępstwa wydane przez Izbę Karną w Raciborzu – między innymi o tym pisano w Nowinach na początku listopada 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
W czwartek, 11 listopada w całym kraju będziemy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji także w Żorach przygotowano oficjalne uroczystości, a także interesujące imprezy towarzyszące.
3 listopada w Muzeum Miejskim w Żorach odbył się wernisaż wystawy MASKA, czyli oficjalny pokaz kolekcji dr. hab. Jacka Łappotta.
Zaawansowane plany powstania nowego parku w Raciborzu, kara wieloletniego więzienia dla zabójcy szwagierki ze Starejwsi oraz gorąca kampania wyborcza w powiecie raciborskim – między innymi o tym pisano w dawnych Nowinach. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic z października 1911 r.
W pięknie przygotowanej jesiennie sali Klubu Rebus spotkali się żorscy miłośnicy poezji oraz mieszkańcy zainteresowani publikacją „Liter@tura PRZE-piękna”, która powstała z wierszowanych konwersacji mailowych dwójki pasjonatów Koła Poetów Wena – Beaty Sikory i Józefa Olka. Goście mieli okazję posłuchać fragmentów książki.
Pisarz z Żor – Przemysław Karbowski został zwycięzcą konkursu „Korfantastic” na opowiadanie fantastyczno-historyczne nawiązujące do powstań śląskich i postaci Wojciecha Korfantego, organizowanego przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Występami artystycznymi, gratulacjami prezydenta Waldemara Sochy i posła Krzysztofa Gadowskiego oraz wręczeniem dyplomów za osiągnięcia zainaugurowano 13. rok Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Żorach. Wydarzenie odbyło się w sali Miejskiego Ośrodka Kultury.
To była wyjątkowa, bo podwójnie prestiżowa gala wręczenia nagród miejskich. W żorskim kinie „Na Starówce” Waldemar Socha – Prezydent Miasta Żory wręczył nagrody Phoenix Sariensis oraz Nagrody Kulturalne.
Żory Miasto Ognia – do tego hasła w swoim najnowszym, jeszcze gorącym teledysku nawiązali muzycy żorskiej grupy Coria. W ognistym klipie do piosenki pt. „Oblivion” możemy zobaczyć Muzeum Ognia oraz karuzelę „Żorzankę”.
Gwiazdorska obsada, balet, orkiestra, przepiękne głosy które zachwycają publiczność w każdym wieku! Znakomite widowisko dla całej rodziny. Koncert Wiedeński to także zapierające dech w piersiach, bajkowe kostiumy, które przeniosą również najmłodszych widzów do magicznego, wiedeńskiego świata Króla Walca - Johanna Straussa. U nas...
Tekst sponsorowany
Wysyp niemieckich stowarzyszeń w czysto polskiej parafii, wypadki z udziałem ludzi i koni w Raciborzu oraz Gamowie, niezwykła wystawa płodów rolnych - między innymi o tym pisano w „Nowinach Raciborskich” we wrześniu 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.