Oczekiwanie na pociąg nie będzie już takie nudne. A to za sprawą Mateusza Łady-młodego fotografa, którego wystawę fotografii modowych pt. „Uliczny Crack” można oglądać na dworcu PKP w Katowicach do 31 lipca.
W miniony weekend w portalu Youtube pojawił się nowy teledysk żorsko-rybnickiego zespołu Jan Niezbendny. Muzycy nagrali nową piosenkę "Upadek" wraz z Kazikiem Staszewskim, która zapowiada drugi album zespołu.
Brutalny napad nieopodal Rybnika, poszukiwania uprowadzonej kobiety oraz sprawców, utarczki burmistrza Raciborza z radnymi o podatki, a także proboszcz, którego nie mogą nachwalić się parafianie - to tylko część tematów artykułów, które ukazały się w „Nowinach Raciborskich” w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Wyjątkowa pozycja fotograficzna ukazała się w marcu na rynku wydawniczym. Album „PRL to jest-było to” prezentuje obszerną dokumentację fotograficzną życia społecznego, kulturalnego, politycznego w okresie PRL. Pomysłodawcą i inicjatorem publikacji jest artysta fotograf Jerzy Piątek z Kielc, a do prezentacji fotografii w niecodziennym...
Śmiertelny wypadek w Chałowicach, atak nożownika w Wodzisławiu, próba samobójcza w Pogrzebieniu – między innymi o tym pisano w Nowinach Raciborskich w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Pomiędzy blokami 7 i 8 na Osiedlu Pawlikowskiego w Żorach mieszkańcy stworzyli wyjątkowe miejsce, które może stać się lokalną atrakcją turystyczną. Mowa o skwerze z niezwykłymi figurami z bukszpanu. Ich utworzenie wymagało sporo czasu.
W najbliższy piątek, 14 maja o godz. 18.00 w Muzeum Ognia w Żorach odbędzie się wernisaż wystawy pt. „W czerni i bieli” znanego fotografa Adama Polańskiego, specjalizującego się w portretach. Wystawę będzie można podziwiać do 14 czerwca w godzinach otwarcia Muzeum Ognia.
Co roku 11 maja w Żorach obchodzone jest tradycyjne Święto Ogniowe na pamiątkę wielkiego pożaru miasta z 1702 roku. Ze względu na obostrzenia sanitarne nie będzie tradycyjnej procesji wokół starówki, w której co roku udział brały tysiące osób. Będzie natomiast skromne świętowanie z mszą w kościele p.w. Św. Filipa i Jakuba oraz...
Woźnica zaplątał się w uprząż. Spłoszone konie ciągnęły go przez sześć kilometrów. Nieprzytomny i ciężko ranny został odstawiony do klasztoru w Rudach. Artykuł na temat tego dramatycznego wypadku jest jednym z wielu, który ukazał się na łamach Nowin w maju 1911 roku. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.
Jak mało różnią się tak odległe czasowo punkty widzenia! Z Krystianem Migoczem, producentem albumu Sny Powstańców, o jego dziele mejluje ks. Łukasz Libowski
Według rządowych zapowiedzi, jeśli spadek zakażeń koronawirusem w najbliższych dniach będzie się utrzymywał, a do 15 maja a wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 minister zdrowia sugeruje zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Tym samym także rowerzyści nie będą mieli obowiązku poruszania się w maseczkach.
Występy młodych tancerek z żorskiego zespołu w ramach festiwalu online oceniała międzynarodowa komisja z Izraela, Portugalii, Anglii oraz Polski. Grupa Wesołe Nutki III w inscenizacji tanecznej - taniec „Pocahontas” zdobyła II miejsce. Grupa młodzieżowa WN Dance zaprezentowała taniec współczesny „Ciężar słów” i również...
Internet w ostatnich tygodniach zalewają pytania młodszych internautów, szczególnie z pokolenia "Z": gdzie można znaleźć lody "Ekipa". Wyjaśniamy o co chodzi w tej akcji i podpowiadamy, jakie sklepy włączyły do sprzedaży poszukiwany rarytas.
Po szesnastu latach festiwal Pol'and'Rock (wcześniej Przystanek Woodstock) przenosi się z Kostrzyna nad Odrą do Makowic w województwie zachodniopomorskim.
Jaka kara spotkała mężczyznę, który kolejny raz brutalnie pobił swoją żonę? Czy stróżom prawa uda się wytropić rabusiów z Bełku? Jak dwóch kupców z Gliwic oszukało mieszkańca Raciborza? Odpowiedzi na powyższe pytania podają „Nowiny Raciborskie” z kwietnia 1911 roku.
W obronie godności i niezależności, a przeciwko dyskryminacji i niesprawiedliwości – Galeria Wiślanka rusza z akcją „Jaskółka”. Działania podjęte z inicjatywy dyrekcji centrum handlowego mają wesprzeć kobiety dotknięte ubóstwem menstruacyjnym. Inicjatorki akcji wierzą, że będzie ona własnie jaskółką zmian w mentalności...
Wścieklizna w Kornicy, zaraza bydła w Ligocie Książęcej, kara więzienia dla złodziei gęsi, awans rybnickiej szkoły oraz trzeźwość Polaków jako niebezpieczeństwo dla kultury niemieckiej – m.in. tym pisano w Nowinach Raciborskich w kwietniu 1911 roku.