Postrzelenie raciborskiej księżniczki w Bieńkowicach, szalejąca drożyzna, wpadka szajki bandytów ze Studziennej, gospodarcze skutki ostrej zimy oraz zadziwiający pokaz hipnotyzera w „Strzesze” – to tylko cząstka tego, na co natrafiliśmy w „Nowinach Raciborskich” sprzed stu lat. Zapraszamy do lektury, która przeniesie Was do Raciborza...
Śmierć na moście odrzańskim w Raciborzu, surowa kara za jazdę ze sfałszowanym biletem, przymiarki do przyłączenia Ostroga do Raciborza, wstrzymanie pracy fabryki na Płoni czy wielki pożar w dobrach księcia Lichnowskiego – to tylko część wydarzeń opisanych na łamach „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Zapraszamy do podróży...
Podczas wyjątkowego koncertu jubileuszowego X edycji FiM-u 18 grudnia w Scenie Na Starówce wysłuchaliśmy tegorocznych laureatów oraz dzięki filmowi wspomnieniowemu także najciekawszych wykonawców poprzednich edycji. A mało kto wie, że był wśród nich także Dawid Podsiadło!
Wielki sukces żorzanina. Jakub Gola został laureatem Nagrody im. Andrzeja Nardellego, przyznawanej przez Związek Artystów Scen Polskich, za rok 2019.
O radości, świętości i przyjaźni w odniesieniu do adwentowego oczekiwania opowiadał ks. dr Wiesław Hudek podczas spotkania, na którym odbyła się premiera jego najnowszego tomiku poezji „Pieśni”. Tomiku wyjątkowego, bo zawierającego nie tylko wiersze, ale również pieśni. Wydanego w roku dla ich autora wyjątkowym, w którym świętuje...
Koncert jest częścią muzycznego tournee Music Concordia w Polsce (26-30.12.2019). Usłyszymy polskie kolędy i piosenki świąteczne, francuskie utwory instrumentalne i nie tylko. Koncert składa się z trzech części: koncertu samej orkiestry, występu Af Music oraz wspólnego występu obu zespołów.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas w którym spełniają się dziecięce marzenia. Wiele dzieci marzy o zabawkach, grach komputerowych, nowych telefonach, jednak są takie, których jedynym marzeniem jest powrót do zdrowia.
Wybory do rad gminnych były głównym tematem „Nowin Raciborskich” sprzed stu lat, choć w gazetach poświęcono również sporo uwagi innym wydarzeniom, m.in. świętokradztwu w kościele Matki Bożej, zastrzeleniu skazańca podczas próby ucieczki oraz gorszących tańcach jakie w dzień zaduszny odprawili sobie pogranicznicy. Zachęcamy do...
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Karola Miarki w Żorach zapraszają mieszkańców miasta do radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości z pieśnią na ustach.
W poniedziałek, 11 listopada w całym kraju będziemy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji także w Żorach przygotowano zarówno oficjalne uroczystości, jaki ciekawe wydarzenia towarzyszące.
Stowarzyszenie Międzykulturowe MALOKA zaprasza na ósmą edycję Żorskiego Festiwalu Podróży i Nauki OPINIE, który odbędzie się 23 i 24 listopada w Domu Kultury w Żorach (ul. Dolne Przedmieście 1). Rok 2019 jest festiwalowym rokiem Arktyki i Antarktyki. Pragniemy pokazać antypody, opowiedzieć o dwóch biegunach, które tworzą jeden polarny świat.
Jak co roku w Domu Kultury w Żorach odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Mikołajem!
Fiasko niemieckiej agitacji wśród Polaków, napad na probostwo, dyskusja o wolnych niedzielach, braki w dostawach węgla oraz... krowie paserstwo – to tylko część tematów, które opisano na łamach „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu.
Koniec października to również zakończenie projektu Żorski Eko Płomień. Z tej okazji zapraszamy na kolejny Happening Zero Waste!
Do niebywałego dramatu doszło w Krzanowicach w powiecie raciborskim. Zderzyły się tu dwa pociągi. Składy stanęły w ogniu. Przypuszcza się, że przyczyną pożaru był... przemyt czeskiej okowity. Z wraku pociągu wydobyto 19 zwęglonych ciał, kolejne 20 ofiar zmarło w miejscowym szpitalu. O tej niebywałej tragedii, a także wielu innych...
We wtorek, 22 października 2019 r. w żorskim Kinie „Na Starówce” odbyło się uroczyste spotkanie jubileuszowe z okazji 40-lecia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żorach.
W minioną sobotę, 19 października na dziedzińcu Domu Kultury odbył się happening Dziedzictwo na Dziedzińcu będący finałem projektu „W ogniu pytań. Żorskie mikrohistorie”.