Wiadomo, że posłowie są w Sejmie, a senatorowie w Senacie. Ale czym tak naprawdę się zajmują? Na czym się skupiają? Zapytaliśmy parlamentarzystów z naszego okręgu o główne obszary działalności*. Odpowiedzi, których nam udzielili, dają wyobrażenie o ich pracy w parlamencie oraz w terenie*.
- Nasz luksus polega na tym, że dziś nie musimy nikomu tłumaczyć, czym jest Konfederacja - powiedział Roman Fritz podczas konferencji prasowej zorganizowanej na rynku w Rybniku 18 lipca.
Podczas dziewiątej konferencji Śląski Ład prof. Andrzej Zybertowicz mówił o zagrożeniach, jakie niesie nieokiełznany rozwój technologii cyfrowych. To było jedno z najciekawszych wystąpień w dotychczasowym cyklu konferencji.
Tekst sponsorowany
Gdy w innych ugrupowaniach politycznych trwają zakulisowe przepychanki o jak najlepsze miejsca na listach w wyborach do Sejmu RP, Konfederacja wykłada karty na stół.
Izabela Kloc, poseł do Parlamentu Europejskiego, zaprasza na dziewiątą konferencję z cyklu Śląski Ład, pod patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego. Tym razem debata będzie poświęcona wyzwaniom i zagrożeniom przyszłości.
Ogłoszenie płatne
W swym felietonie z 13 czerwca pan Fryderyk Kamczyk zadał pytanie, czy „Platforma Obywatelska to już oficjalnie lewica?”. Nawiązując do potocznie pojawiających się tu i ówdzie opinii, które jednak z rzeczywistością mają niewiele wspólnego – stąd postanowiłem w tej sprawie zabrać głos - pisze do redakcji Piotr Olender, długoletni...
Działacze Konfederacji z naszego regionu nie zostawią suchej nitki na koncepcji koalicji PiS i Konfederacji. Taką współpracę wyobraża sobie z kolei poseł Bolesław Piecha z PiS (pisaliśmy o tym tutaj: Bolesław Piecha nie wyklucza koalicji z Konfederacją).
Poseł Bolesław Piecha uważa, że Polska jest otwarta na imigrantów chętnych do pracy, ale na żaden mechanizm relokacji nielegalnych imigrantów nie może być zgody. My z kolei pytamy o barierę na granicy z Białorusią, której skuteczność w walce z kryzysem migracyjnym na naszej wschodniej granicy jest podważana przez niektórych ekspertów....
PiS i Suwerenna Polska znowu się kochają. "Tylko Zjednoczona Prawica może skutecznie bronić interesów Polski" - twierdzą działacze Zjednoczonej Prawicy w naszym regionie. Ile mandatów do sejmu zamierzają wywalczyć w jesiennych wyborach i co z tego może wyniknąć?
15 maja w Sejmie została przyjęta uchwała wyrażająca sprzeciw wobec mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów i zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej. Uchwałę skomentował poseł Adam Gawęda.
Senator Ewa Gawęda zapytana o komentarz do wydarzenia w stolicy, które odbyło się 4 czerwca mówi, że marsz nie wniósł nic nowego w przekazie PO.
- Dla mnie osobiście to był marsz za wolnością, za demokracją, za praworządnością, za normalnością. Wierzę, że jesienią to nastąpi - mówi Nowinom poseł Marek Krząkała.
Jesienią czekają nas wybory parlamentarne, a nieco później, wiosną 2024 wybory samorządowe. Przyszli kandydaci do jednych i drugich wyborów już zaczęli tworzyć swoje pomysły na kampanię, która ruszy oficjalnie wraz z ogłoszeniem oficjalnej daty głosowania. Opowiem jednak o kilku „znakach”, które już udało się zauważyć w miastach...
- Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza - podkreśla prezes Jarosław Kaczyński. W jaki sposób prezes PiS zamierza do tego doprowadzić?
Polscy europarlamentarzyści wyjątkowo zgodnie zagłosowali w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego, którego kształt będzie mieć wpływ na przyszłość górnictwa w Polsce.
Podczas sesji sejmiku woj. śląskiego radni PiS złożyli wniosek o odwołanie marszałka Jakuba Chełstowskiego. Po dyskusji wniosek poddano pod głosowanie tajne. W wyniku głosowania Jakub Chełstowski pozostanie na stanowisku.
W środę 19 kwietnia w jednym ze śląskich mediów regionalnych ukazał się artykuł o układzie władzy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Do zawartych w tekście informacji odniósł się w czwartek 20 kwietnia Sławomir Gruszka, rzecznik prasowy UMWS.