Już nie tylko w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, ale także w aptekach można się zaszczepić przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Sprawdziliśmy, gdzie w naszym regionie można to zrobić.
Osoba doświadczająca przemocy (niezależnie od jej formy) to zazwyczaj kobieta. I często nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest krzywdzona. Na szczęście wraz z wzrastającą świadomością społeczną rośnie też liczba kobiet, które z jednej strony aktywnie szukają pomocy, a z drugiej – skutecznie tej pomocy udzielają. Nie jesteś sama...
Ogłoszenie płatne
Kiedy pojawią się zaburzenia psychiczne, oczywistym jest, że trzeba skorzystać z pomocy specjalisty – psychiatry i psychologa. Ale do wyzdrowienia potrzebna jest większa grupa ludzi. Mówiła o tym Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, która ma w swojej dokumentacji medycznej...
Sezon grzewczy dopiero się zaczyna, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa już wydało pierwsze alerty smogowe. Specjaliści zalecają mieszkańcom naszego regionu rezygnację z aktywność na zewnątrz.
Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał Ewę Krajewską na stanowisko ministra zdrowia. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
Rak prostaty to najczęstszy nowotwór złośliwy u mężczyzn. Jednak jego wczesne zdiagnozowanie daje nawet 90% szans na wyleczenie. Listopad to miesiąc solidarności z mężczyznami, którzy zmagają się z nowotworem gruczołu krokowego lub rakiem jąder.
Rzecznik Praw Pacjenta (RPO) wznawia z urzędu sprawy, w których wcześniej nie mógł przyznać odszkodowania ze środków Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Tłumaczy to potwierdzeniem, że żylna choroba zakrzepowo-zatorowa stanowi działanie niepożądane szczepionki Vaxzevria (wcześniejsza nazwa: „COVID-19 Vaccine AstraZeneca”).
Zbożowe kulki o smaku czekoladowym z tym samym oznaczeniem, co nieprzetworzone płatki owsiane, nieprzetworzony, wędzony łosoś z oznaczeniem D, a jogurt o smaku biszkoptowym z oznaczeniem A, pizza Pepperoni na grubym cieście z oznaczeniem B - to przykłady kuriozów nowego, francuskiego systemu znakowania żywności na terenie Unii Europejskiej...
Okres jesienno-zimowy obfituje w różne infekcje dróg oddechowych. Okazuje się, że co drugi Polak (50,3 proc.) chodzi do pracy z infekcją i gorączką. Co trzeci (33,2 proc.) przyznaje, że robi tak od czasu do czasu, co dziesiąty (11,3 proc.) twierdzi, że często, a 5,8 proc. bardzo często.
W ostatnich miesiącach, firma Moraj we współpracy z Onkofundacją Alivia, przeprowadziła akcję #RóżSięNaBadania, mającą na celu zwiększenie świadomości na temat profilaktyki nowotworów kobiecych. Po pierwszych dwóch miesiącach akcji firma Moraj z dumą ogłosiła, że na dzień 6 listopada 2023 dzięki zaangażowaniu społeczności...
Tekst sponsorowany
Od piątkowego poranka SOR w Rybniku zawiesza przyjmowanie pacjentów. Powodem jest absencja części lekarzy po tym, jak wykazano u nich zachorowanie na Covid.
Rybnicki psychiatryk znalazł się w elitarnym gronie szpitali III (najwyższego) poziomu referencyjnego. Od teraz oficjalna nazwa placówki to Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku.
Bez skalpela, narkozy, długo gojących się ran i trwającej tygodniami rekonwalescencji – takie zabiegi, w Wodzisławskim Centrum Medycznym, wykonuje dr n. med. Przemysław Pencak. Jest radiologiem zabiegowym i jednym z pionierów nowoczesnych metod usuwania zmian nowotworów niezłośliwych w Polsce.
Nowe badanie wykazało, że ultraprzetworzona żywność może uzależniać tak samo jak palenie, picie alkoholu i hazard, a rezygnacja z niej może być równie trudna. Tymczasem taka żywność przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, otyłości czy chorób serca.
17 października, z okazji Dni Ratownictwa Medycznego, Wojewódzkiemu Pogotoiu Ratunkowemu w Katowicach nadany zostanie sztandar. WPR podkreśla, że w tym roku mija 30 lat od nadania nazwy, pod którą funkcjonuje. Warto wspomnieć, że to największe pogotowie w kraju.
Placówki medyczne, które oferują szybkie konsultacje lekarskie przez internet, w tym wystawiają e-recepty - tylko na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online, naruszają zbiorowe prawa pacjentów - stwierdza Rzecznik Praw Pacjenta.
Rośnie liczba dzieci i młodzieży objętych pomocą specjalistyczną ze względu na zaburzenia psychiczne. Objawami gorszego stanu psychicznego mogą być np. problemy ze snem, koncentracją uwagi, brak siły i chęci do podejmowania codziennych aktywności. NFZ w "Poradniku Pacjenta" wyczerpująco wyjaśnia, co robić.