Minister zdrowia mówi, że panuje pewnego rodzaju wyczekiwanie, czy przed kolejnym sezonem będziemy mieli dostęp do połączonych szczepionek przeciwko grypie i COVID-19.
Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, mimo to Polakom wciąż brakuje wiedzy na temat profilaktyki chorób serca. W większości nie są też informowani przez lekarzy, że po wystąpieniu incydentu sercowo-naczyniowego powinni poddać się rehabilitacji - oceniają eksperci nowo rozpoczętej kampanii społecznej...
Nie ma wątpliwości, że każdemu z nas lepiej się żyje w otoczeniu życzliwych osób, a badania wskazują, że zyskuje na tym nie tylko psyche, ale i zdrowie fizyczne. Według naukowców, życzliwość dobroczynnie działa, gdy się ją okazuje innym, gdy się jej doświadcza, a także gdy się ją ma dla siebie samego.
Mijają lata, pamięć nadal dopisuje, a intelekt, mimo upływu czasu jest ostry jak brzytwa. Naukowcy podpowiadają, jak zwiększyć szanse na spełnienie takiej wizji. Sposoby nie są skomplikowane i warto je wdrażać jak najszybciej. Przy tym wiele metod po prostu jest zgodna z naturą i przyjemna. Wdrożenie ich nie może przynieść żadnych...
"Be Smile", to przedsięwzięcie Hanny Filipiak i Nicole Lenert z I LO w Żorach, które porusza temat depresji, fobii społecznej oraz aspołeczności wśród młodych ludzi. W ramach projektu, aż 450 uczniów żorskich szkół wzięło udział w warsztatach psychologicznych.
Rzecznik Praw Pacjenta podsumował działalność Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych po pierwszym roku jego funkcjonowania.
Prezbiopia czyli starczowzroczność. Brzmi mało atrakcyjnie, choć to proces zupełnie naturalny, który wraz z wiekiem dotyka wszystkich ludzi. Mniej więcej w wieku 40-45 lat, niezależnie od wcześniej zdiagnozowanych wad, wzrok człowieka po prostu zaczyna się pogarszać.
Konsultanci telefonu zaufania 116 111 podjęli w 2022 roku 885 interwencji ratujących życie lub zdrowie dziecka, najczęściej przy współpracy z policją w sytuacji zamiaru prób samobójczych. To najwięcej od blisko 15 lat - wynika ze statystyk przygotowanych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon.
"Mózg staje się dojrzały dopiero po 20-tce. Wcześniej trwa burzliwa przebudowa, szczególnie w obszarach, które odpowiadają za regulację emocji, ocenę ryzyka, hamowanie pobudzenia i agresji. To trudne nawet dla samego nastolatka, i choćby dlatego warto wykazać zrozumienie" - uważa neurobiolog dr Ilona Kotlewska.
Ksiądz Wojciech Grzesiak, ze stacji pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju, został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. W ten sposób została doceniona jego praca w Śląskiej Misji Medycznej w Ukrainie.
Małe butelki z alkoholem, tzw. małpki, mogą wpływać na wzorce picia - często zaczyna się ono już rano. A nie jest to obojętne dla zdrowia użytkowników takich buteleczek, a także perspektyw zdrowienia dla tych, którzy już nadużywają alkoholu. Psychiatra specjalizujący się w terapii uzależnień dr Andrzej Silczuk tłumaczy, dlaczego.
Śląska Misja Medyczna Katolickiego Kościoła Narodowego niesie pomoc na ogarniętej wojną Ukrainie. Prowadzone są działania ratunkowe i ewakuacyjne. Biorą w nich udział ks. Wojciech Grzesiak, pracujący w jastrzębskim pogotowiu ratunkowym oraz jego żona Barbara pielęgniarka z WSS Nr 2.
Co dzieje się w głowie osoby, która ma depresję i jest o krok od popełnienia samobójstwa? Opowiedziała nam o tym mieszkanka naszego regionu, która przetrwała ten dramatyczny okres w swoim życiu.
"Odporności dziecko musi się uczyć i nabywać przez kontakt z rówieśnikami. Dla mnie, laryngologa, najważniejsze jest, żeby dzieci jak najmniej chorowały na uszy. To je przecież bardzo boli. Ponadto słuch to jeden z najważniejszych zmysłów. Czyście dziecku nos" - radzi prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski, otolaryngolog, otorynolaryngolog...
Dentyści apelują do rodziców o powstrzymanie się przed dodawaniem cukru, w tym syropów owocowych i miodu, do posiłków i przekąsek w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Potem lepiej też go ograniczać. Zobacz, co jeszcze pomoże ci uniknąć próchnicy.
To 2942 (wg. danych KRN) i 3200 (wg. NFZ) nowych zachorowań rocznie i aż 1585 zgonów na ten nowotwór, który może być całkowicie wyeliminowany dzięki odpowiedniej profilaktyce - alarmowali eksperci podczas konferencji na temat przeciwdziałania rakowi szyjki macicy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie IFIC Polska. Równocześnie skala niedoszacowania...
Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Febrisan. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Sprawa dotyczy wystąpienia wady jakościowej w produkcie.