Sąd zatwierdził układ Rafako z wierzycielami. Postanowienie nie jest prawomocne
Jeśli żaden z wierzycieli nie odwoła się od postanowienia, wówczas stanie się ono prawomocne, a Rafako zyska realną szansę wyjścia na prostą.
13 stycznia Sąd Rejonowy w Gliwicach wydał postanowienie o zatwierdzenia układu, jaki Rafako zawarło z wierzycielami. Postanowienie nie jest prawomocne. Oznacza to, że zainteresowanym stronom, np. wierzycielom, którzy głosowali przeciwko zawarciu układu, przysługuje prawo odwołania.
Układ, o którym mowa, przewiduje m.in. umorzenie części zadłużenia Rafako, rozłożenie płatności na raty, zamianę części zadłużenia na akcje nowej emisji.
W gronie wierzycieli Rafako, które w 9,9% należy do Skarbu Państwa, są spółki Skarbu Państwa. Z senackiej interwencji Ewy Gawędy wynika, że przynajmniej część spółek Skarbu Państwa będących wierzycielami Rafako głosowała przeciwko zawarciu układu z raciborską spółką (spółki z grupy Energa, Gaz-System, Polimex). - Brak podpisania układu, za którym głosowali podwykonawcy i inne zagraniczne spółki, równoznaczny jest z upadłością Rafako - alarmowała senator Ewa Gawęda (pisaliśmy o tym tutaj: Czy spółki Skarbu Państwa chcą dobić Rafako? Senacka interwencja Ewy Gawędy).
Bez układu z wierzycielami, przetrwanie Rafako nie będzie możliwe. Byłby to fatalny scenariusz nie tylko dla firmy, ale również całego Raciborza i regionu. Rafako to wciąż największy pracodawca w Raciborzu, od którego przetrwania uzależniony jest los setek polskich firm podwykonawczych i tysięcy pracowników.
Ludzie
Była senator.