W Jastrzębiu-Zdroju można zobaczyć, a nawet dotknąć przedmioty, którymi kiedyś szczycili się ich posiadacze. Byfyj to kredens, bez którego nie można było wyobrazić sobie domu z prawdziwego zdarzenia. Są też żelazka na węgiel i inne ciekawe artefakty.
Na początku lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała wyniki egzaminów uczniów kończących szkołę podstawową. Jastrzębie-Zdrój wypadło najsłabiej w całym województwie śląskim. Co Urząd Miasta zamierza zrobić z tym problemem?
To propozycja dla wszystkich, którzy lubią zabawę w dawnym stylu. Z pewnością wielu czytelników z łezką w oku wspomina dancingi i zabawę do białego rana. Już niedługo będzie można wziąć udział w takiej imprezie.
W środę na ulicy Kusocińskiego zapadł się fragment jezdni. Mieszkańcy nie kryli zdziwienia, że stosunkowe niewielkie opady atmosferyczne spowodowały aż tak poważne konsekwencje. Jakie jest stanowisko Urzędu Miasta w tej sprawie? Kiedy ulica będzie przejezdna?
W środę wczesnym popołudniem w Jastrzębiu miały miejsce intensywne opady deszczu. Nie było to dla nikogo zaskoczeniem, bo prognozy jasno pokazywały, co będzie. Tego samego nie można powiedzieć o wielkiej dziurze, która pojawiła się w jezdni. Tutaj zdziwienie mieszkańców było duże.
Od pewnego czasu w sieci internetowej krążą widomości, że fontanna na deptaku w Zdroju jest zepsuta. Jak wygląda prawda? Jaki jest stan fontanny, która tak cieszy jastrzębian szczególnie w czasie letnich upałów?
Ostatnio gorące dyskusje wywołała kwestia czy pies zdycha, czy umiera. Ale chyba ten temat ma szerszy kontekst. Chodzi o to, jak traktujemy zwierzęta, jak traktujemy siebie nawzajem? Czy ludzie i zwierzęta mogą, w miarę bezkonfliktowo żyć w mieście?
Wraca komunikacja miejska na osiedle Staszica. Zainteresowani jastrzębianie spotkali się, aby ustalić, w jakich godzinach będą kursowały autobusy. W tej sprawie mieszkańcy napisali petycję już rok temu. Sprawa zakończyła się sukcesem.
Lato w ostatnich dniach pokazało swoje gorące, upalne oblicze. Wszyscy zastanawiamy się, jak wytrzymać w tak wysokich temperaturach. A może dobrym sposobem będzie sporządzenie bryji? Nazwa tego specyfiku może nieco zaskakiwać, ale nie ma się czego obawiać.
Budynek dawnej porodówki w Zdroju, czyli przedwojenna willa „Katowiczanka” popada w ruinę. Nie wiadomo też czy jej stan techniczny nie stwarza zagrożenia dla osób postronnych. Co miasto zamierza zrobić z tym problemem?
Upalne lato to najlepszy czas na wodną zabawę. W pobliżu Jastrzębia-Zdroju, w Zebrzydowicach, znajduje się przystań wodna, zlokalizowana na stawie Młyńszczok. Już w niedzielę, 28 lipca, odbędzie się tam wielka impreza z wieloma atrakcjami.
Blisko rok temu mieszkańcy zgłosili konieczność uruchomienia linii autobusowej, która przebiegałaby przez osiedle Staszica. Z tą sprawą zwrócili się do przewodniczącej zarządu osiedla Moniki Brachaczek. Zapadła decyzja, że kursy zostaną przywrócone.
Jastrzębskie Targi Różności tradycyjnie zagościły w Jarze Południowym, jak w każdą trzecią niedzielę miesiąca. Przedsięwzięcie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. To oddolna inicjatywa mieszkańców z osiedla Gwarków.
Pytanie postawione na wstępie może nieco zdziwić czytelników. Dlaczego rekin ma mieć z nami cokolwiek wspólnego? Przecież w Bałtyku prawie go nie uświadczymy. A więc o co chodzi? Rozwiązanie tej tajemnicy poznali uczestnicy wycieczki do Wrocławia, a dokładnie do Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis”. Wyjazd zorganizował Klub...
Żył w burzliwych czasach: I wojny światowej, kryzysu gospodarczego, przewrotu politycznego w Polsce, II wojny światowej. Miał za sobą służbę w mundurze niemieckiego zaborcy, zsyłkę na Syberię, w końcu niemiecki obóz koncentracyjny w Mauthausen, gdzie został zamordowany przez Niemców. Dopiero wiele lat po jego śmierci świat dowiedział...
Jeśli jesteś mieszkańcem osiedla Arki Bożka i nie masz, co zrobić z dzieckiem w wakacje, to masz ciekawą propozycję. W dniach 29 lipca - 2 sierpnia są organizowane bezpłatne zajęcia dla dzieci. Przewodniczący zarządu osiedla Arkadiusz Panfil, pedagog z „Korfantego” zaprasza do wspólnego spędzenia wolnego czasu najmłodszych mieszkańców.
W 2024 roku mieszkańcy wybrali sześć zadań ogólnomiejskich w ramach budżetu obywatelskiego. W tegorocznej puli było aż 640 000,00 zł do zagospodarowania. Głosowano nad szesnastoma propozycjami.