Wyniki z ostatniego tygodnia: 50 290 przypadków COVID-19 i 82 700 przypadków grypy. W następnych dniach nadal powinna dominować grypa – przekazał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
Od soboty 26 marca jest dostępny w języku ukraińskim specjalny wniosek o świadczenie 500+ dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.
Politycy z różnych frakcji wspominają zmarłego profesora Mariana Zembalę - słynnego kardiochirurga.
Wiele wskazuje na to, że Sejm RP zmieni ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną.
O pomocy docierającej z Wielkiej Brytanii dla Ukraińców m.in. od księżnej Yorku mówiono 17 marca w programie Dzień Dobry TVN. Sarah Ferguson gościła tam z dr. Gabrielą Mercik, założycielką kliniki medycyny estetycznej w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska), którą otwarto we wrześniu ubiegłego roku, a na jej otwarciu była księżna.
Zarekomendowałem premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania dotyczące noszenia maseczek, nakładania kwarantanny i izolowania – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.
"W cyberwojnie Rosja ma duże doświadczenie, a wojna dezinformacyjna jest zaplanowana na długo. Zachód musi nauczyć się wojować tą bronią lepiej. Potrzebne jest szkolenie społeczeństwa w rozpoznawaniu dezinformacji czy stworzenie dobrych systemów rozpoznających pochodzenie informacji" - mówi dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. ALK.
Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, będą mogli prowadzić działalność gospodarczą na terytorium naszego kraju na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Przepisy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Decyzje, które będą dotyczyły maseczek, izolacji domowej, kwarantanny będą sumarycznie łączone; myślimy z panem premierem, żeby kwiecień był tym okresem, kiedy podejmiemy te decyzje - powiedział w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci z Ukrainy do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według indywidualnego kalendarza szczepień rekomenduje Ministerstwo Zdrowia w wytycznych opublikowanych w czwartek.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 53 572 077 dawek – wynika z najnowszych danych udostępnionych w czwartek na stronach rządowych.
Szczepmy się, testujmy i namawiajmy do tego gości z Ukrainy, których zapraszamy do naszych domów. Wojenne bestialstwo nie może przysłonić nam niewidzialnego wroga, który także próbuje odebrać nam zdrowie i życie – zaapelowała Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
"Niepokojące jest to, że Polacy dość niechętnie się szczepili, ale jak w tej chwili rozmawiam z ratownikami czy pielęgniarkami, którzy pracują w punktach szczepień dla Ukraińców, to tam też nie ma entuzjazmu dla tego szczepienia" - przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe, która umożliwia samokontrolę stanu zdrowia i służy do ostrzegania o potencjalnym kontakcie z COVID-19, zostanie wygaszona z końcem marca – przekazał Główny Inspektorat Sanitarny. Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu.
Akcentują to lekarze zrzeszeni w federacji Porozumienie Zielonogórskie. Pandemia COVID-19 trwa, są zakażenia i zgony – wskazują medycy, wciąż zachęcając m.in. do szczepień.
88 proc. badanych Polaków uważa, że życie w pandemii jest drogie. Najmocniej odczuwają to seniorzy oraz mieszkańcy dużych miast - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów.