NSZZ RI Solidarność w porozumieniu z innymi organizacjami współorganizuje protest rolników, który odbędzie się 3 stycznia w Warszawie.
Legendy a realia historyczne a. Scytowie i Tatarzy Pierwsza z przytoczonych tu legend mówi, iż Kopiec na szczycie wzgórza pomiędzy Syrynią i Lubomią jest zbiorową mogiłą scytyjskich najeźdźców na okoliczne wsie i poległych w walce z nimi mieszkańców tych wiosek. Kiedy bowiem Scytowie usiłowali zdobyć Racibórz, na niebie ukazał...
Rok 2024 nie był łatwy dla rolników. Odbyły się protesty związane z wprowadzeniem unijnego Zielonego Ładu, była też powódź, która przyniosła straty. Jaki będzie rok 2025? Z czym będą musieli zmagać się rolnicy? Jak wskazują eksperci rolnictwo ciągle będzie miało "pod górkę". Jest bowiem wiele spraw niepokojących.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wystąpił do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloska z prośbą o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu.
W połowie września tego roku południową Polskę znów dotknęła powódź. Choć w wielu miejscach miała dramatyczny przebieg, to jej zasięg był nieporównywalny z kataklizmem, który spustoszył południe i zachód kraju w lipcu 1997 r. Wtedy zginęło 56 osób, a straty oszacowano na 3,5 mld dolarów. Pod wodą znalazły się duże nadodrzańskie...
29 grudnia w kościele św. Antoniego w Syryni odbył się koncert z udziałem lokalnych artystów, który wprowadził mieszkańców w świąteczny nastrój.
W niedzielę, 29 grudnia w kościele pod wezwaniem świętego Antoniego w Syryni odbędzie się koncert świąteczny. Organizatorzy serdecznie zapraszają.
Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w tym roku prowadzono nabory dotyczące dwóch rodzajów wsparcia dla kół gospodyń wiejskich. Koła mogły się starać o tradycyjne wsparcie statutowe i tzw. bon frekwencyjny.
Strażacy z OSP Lubomia przekazali smutną wiadomość.
Kolejna legenda mówiąca o powstaniu Kopca dotyczy również wojen ze Szwedami, a konkretnie tzw. „potopu szwedzkiego”. Przygotował ją urodzony w Lubomi w 1912 roku Brunon Strzałka, nauczyciel i długoletni dyrektor Liceum dla Pracujących w Raciborzu, i zamieścił w książce Godki i bojki śląskie [Opole 1976; Lubomia 2003].
Tradycyjne spotkanie ligocików, czyli mieszkańców nieistniejącej już Ligoty Tworkowskiej, którzy sami od dawna określają się ligocikami, odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Grabówce.
Legendy Gdyby chcieć związane z Kopcem legendy i podania (przynajmniej te, których teksty są opublikowane lub istnieją o nich jakieś wzmianki pisane) uporządkować chronologicznie, kierując się wspomnianymi w nich wydarzeniami historycznymi, to jako pierwszą przytoczyć wypada legendę mówiącą, iż Kopiec ten jest miejscem wiecznego...
Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to okres, kiedy wykazujemy się większą empatią i chęcią pomagania. W niektórych rodzinach kiełkują pomysły, aby pomóc tym najmłodszym. O tym, że ogromną pomocą oraz dobrem, ale też trudem są rodziny zastępcze przekonują Monika i Artur Banasikowie, którzy od 12 lat są rodziną...
W niedzielę, 8 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji odbył się wyjątkowy koncert.
Gminny Ośrodek Kultury w Lubomi zaprasza na koncert, który odbędzie się w niedzielę 8 grudnia. Rozpoczęcie o godzinie 16.00.
W piątkowy wieczór 6 grudnia święty Mikołaj odwiedził Lubomię, gdzie wraz z ekipą elfów wręczył prezenty dzieciom. Podczas wydarzenia zorganizowano także kiermasz świąteczny.
Święty Mikołaj nie zapomniał o Bukowie, przybył do wyczekujących go dzieci by wręczyć im prezenty.