Norbert Mika
Norbert Mika urodził się w 25 maja 1961 roku w Raciborzu. W 1988 roku ukończył Wydział Filozoficzno-Historyczny UJ, a w 2000 roku Kolegium Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W 2006 roku na UŚ obronił pracę doktorską. Zajmuje się dziejami Raciborza. Pracę zawodową jako nauczyciel historii, rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 15 im. Jana III Sobieskiego w Raciborzu. W latach 1993 -1999 pełnił funkcję dyrektora w Szkole Podstawowej nr 18 im. Książąt Raciborskich w Raciborzu. W 1999 roku objął stanowisko dyrektora w Gimnazjum nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu. W latach 2006 - 2010 pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego. W przyszłości członek Zarządu Powiatu Raciborskiego. Za sukcesy na polu dydaktycznym i wychowawczym został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasług, a także przez Ministra Edukacji i Sportu Medalem Komisji Edukacji Narodowej. W uznaniu zasług w pracy z dziećmi i młodzieżą, Zarząd Wojewódzki Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w 2002 roku nadał mu Odznakę Przyjaciel Dziecka.
28 października 2020 r. w wieku 59 lat zmarł w szpitalu w Głubczycach. Pochowany jest na Cmentarzu Jeruzalem w Raciborzu.
Rajcy Mandrysz z Sokolikiem mówili na posiedzeniu komisji oświaty o stygmatyzowaniu Gimnazjum nr 3 i negatywnej kampanii na temat placówki i jej dyrektora. Marek Rapnicki pytał ich: jakiż to atak odbywa się na tą szkołę?
Ignorancję i niefachowość oraz ręczne sterowanie budżetem Gimnazjum nr 3 radni Sokolik i Mandrysz zarzucili dziś naczelnikowi Myśliwemu. To ich zdaniem przekroczenie kompetencji wymagające pisemnego ukarania i pisemnych przeprosin dyrektora dr Norberta Miki. Wniosek o ukaranie złożyli na posiedzeniu komisji oświaty na ręce prezydenta Raciborza.
Wśród zarządzających raciborską oświatą i kulturą wypłaty są wysokie, sięgają 7,5 tys. zł na miesiąc, ale nie brak chętnych do napełnienia portfeli kolejnymi złotówkami. Chodzi o kwoty przekraczające dziesiątki tysięcy złotych w ciągu roku. Czy dyrektorzy nie powinni bardziej koncentrować się na swoich podstawowych obowiązkach...
Dyziowcem się nie bywa, Dyziowcem się jest i to na całe życie – hasło byłej dziennikarki szkolnej gazetki Zuzanny Maciejak przyświecało uroczystości jubileuszowej, która odbyła się dziś w auli Gimnazjum nr 3 w Raciborzu.
11 „szabel” to za mało by rządzić miastem. Sięgnięto więc po jeszcze jedną i to z obozu politycznego przeciwnika. Pierwszym testem dla nowego układu sił w radzie będzie sesja budżetowa, do której dojdzie prawdopodobnie dopiero w styczniu.
Przedwyborczą niespodzianką nr 2 (zaraz po niekandydowaniu Tadeusza Wojnara) jest brak na listach wyborczych Norberta Miki, o którym swego czasu szeptano, że może wystartować na prezydenta.
WebKrytyka - zdaniem czytelników
„Czas na zmiany w Raciborzu” to komitet wyborczy zrzeszający dwóch znanych rajców miejskich i przedsiębiorcę, który debiutuje w polityce.
Delegacja Gimnazjum nr 3 w Raciborzu wzięła udział w uroczystości wprowadzenia na urząd nowego dyrektora Gymnasium w Roth.
Kolejny po wakacyjnej przerwie wykład w ramach projektu “Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin" odbędzie się 23 września (wtorek) na Zamku Piastowskim w Raciborzu o godz. 17:00. Wykład pt. "Niepublikowana kronika raciborska z I połowy XIX w." wygłosi dr Norbert Mika.
Oj, narobiło się w raciborskim politycznym grajdołku, narobiło. A wszystko przez nauczycieli.
WebKrytyka - zdaniem czytelników
Koalicja w radzie miejskiej nie chce już Mandrysza. Szef komisji budżetu jest w szoku.
Uczniowie Gimnazjum nr 3 z Raciborza byli w niemieckim Roth i okolicznych miejscowościach. Najbardziej zapadła im w pamięć wizyta w muzeum twórcy "levisów", najsłynniejszych dżinsów na świecie.
Franciszek Mandrysz i Andrzej Lepczyński zarzucili dyrektorowi Dariuszowi Malinowskiemu, że traktuje rodziców "z góry".
Goszcząca w domach gimnazjalistów z Żorskiej grupa niemieckich uczniów i nauczycieli obejrzała przy Batorego film promujący miasta - "Spotkajmy się w Raciborzu". Na projekcję zaprosiła ich wiceprezydent Ludmiła Nowacka.
Rajca powiatowy narzekał w interpelacji na trudne warunki jazdy jakich doświadczył przemierzając nocą gminę Krzyżanowice.
3 października w murach Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu odbyło się spotkanie przygotowawcze stron projektu edukacyjnego pn. „Piękno wokół nas – wzmacnianie wśród uczniów świadomości kulturowej regionu”, w ramach europejskiego programu „Comenius – Partnerskie Projekty Szkół”.
21 marca w murach Domu Kultury w Krzanowicach odbyła się promocja książki, autorstwa dr. Norberta Miki, dyrektora Gimnazjum Nr 3 im. Augustyna Weltzla w Raciborzu, pt. „Historia miasta i gminy Krzanowice”.